18 -20 kişinin  bir odada yattığı cezaevlerinde Corona virüs önlemi  nasıl olacak?

Adalet Bakanı: "Açık görüş dahil tüm ziyaretler sınırlandırılacak"

18 -20 kişinin  bir odada yattığı cezaevlerinde Corona virüs önlemi  nasıl olacak?

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün Koronavirüs  ile ilgili yaptığı açıklama,  cezaevlerindeki kader mahkumlarını ve ailelerini üzdü. 

Alınan önlem; "Açık görüş dahil tüm ziyaretler sınırlandırılacak" .

Kader mahkumları için  50 metre karelik havasız bir odadan çıkıp nefes almak anlamına gelen açık görüş ve ziyaretlerin sınırlandırılaması, acıları  katmerleştirecek demektir.

Sayın Bakan böyle bir dönemde neden yıllardır gün ve zaman verip bir türlü hayata geçirilemeyen Yargı Reformu Strateji Belgesi’ndeki hedeflere yönelmiyor?

Neden 1. Yargı Reform Paketi’nin uygulanmasını sağlamaya yanaşmıyor.?

Neden 2. Yargı Reform Paketi’ni,  MHP tarafından “Af Yasası” diye TBMM’ye sunulan sonra geri çekilen, kader mahkumlarının duygularıyla  oynanan  yasa teklifini  gündemine almıyor?

Cezaevlerine kreş açmak, meslek lisesi açmak güzel fikirler!

Ancak, suçsuz ve günahsız çocuklara zorunlu ceza çektirmek, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin felsefesine ters değil mi?

 

(Bu çocuklar  21 aydır  babalarını göremiyor. Babaları da onları göremiyor. Adalet  beklemekle gelmiyor. Hukuka ve Anayasa'ya aykırı yurtdışı yasağı nedeniyle aile paramparça...Çocuklar sahipsiz. 1. Yargı Reform Paketi yasalaştı, üzerinden de 6 ay geçti hala adalet yok...)

 

Biz Ak Parti’yi kurarken tehdit ediliyorduk. Tayyip Erdoğan ve Ak Parti ile ilgili bir haberi yayınlarken baskı altındaydık. 

SehitlerOlmez.com sitesine Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın katıldığı şehit cenazesi ile ilgili haberleri koyamıyorduk. Koyarsan birileri seni tehdit ediyordu. 

Perinçek abimizin İzmir İl Başkanı Konak Meydanı’nda  basın açıklaması yaparak, Yusuf İnan’ı açıktan tehdit ediyor, hedef gösteriyordu.

Yusuf İnan bir gazeteci olarak, SehitlerOlmez.com sitesinin kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni olarak devleti temsil eden Cumhurbaşkanı ve Başbakan’a sahip çıkmıştı.

Şimdi bizim devletimiz, bizim kurduğumuz parti, bize sahip çıkmıyor. En doğal hakkımızı  “adaleti”  sağlamıyor.

Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı, Yusuf İnan’a  “adalet’i”çok görüyor.

Bırakın Yusuf İnan’ı, dünyayı korkutan Koronavirüso tehlikesine rağmen, 300 bin civarındaki mahkumu  rahatlatacak bir çözüm düşünmüyor. Ortaya koymuyor...

 

(Adalet Bakanı  Abdülhamit Gül ailesiyle birlikte. Kaynak : Twitter)

 

300 bin  kader mahkumunun bir eşi var,  çocukları var.  Annesi, babası, dedesi, ninesi, dayısı, amcası, yeğenleri, gelinleri, torunları var. Siz Koronavirüs  tehlikesine karşı  önlem olarak ziyaretleri ve açık görüşleri kısıtlarsanız, o insanları ve ailelerini havasızlıktan öldürürsünüz.

İnsanlar 8 - 10 kişilik koğuşlarda  18 -20 kişi kalıyor. Bir tane tuvalet. Bir tane banyo. Her gün tuvalet sırası, banyo sırası, yemek sırası. Yerde veya yatakta yatma sırası var. Havalandırma alanında sayım için toplanın denince ayakta duracak yer kalmıyor.  50 metre karelik bir odada 18 -20 kişi yatıyor. 5 -6 kişi de yerde yatıyor.

Bu şartlarda insanlar Koronavirüs  tehlikesinden nasıl korunacak?  

Bir tuvalet, bir banyo ile 18 -20 kişi nasıl  sağlıklı kalacak?

Sayın Bakanın açıkladığı çözüm: "Açık görüş dahil tüm ziyaretler sınırlandırılacak" .

Sayın Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın yükü ağır. Ülkenin sorunları çok. Askerlerimiz cephede. AB, ABD ve Rusya cenderesinde sıkışıp kaldık. 

Çıkış arıyoruz.  

AB, ABD ve Rusya’nın lütufkarlığıyla bu cendereden kurtulamayız.

Öz’e dönmek zorundayız. Türk Milleti’nin sinesine dönmek dışında bir çözüm yok.

Bu da hukuk ile olur, adalet ile olur.

ABD İnsan Hakları Raporu yayınlandı. Okuduğumda  bir kez daha kahroldum. Birileri devleti manipüle ediyor, Türkiye Cumhuriyeti dünya çapında suçlu ilan ediliyor.

Devlet adına suç işleyenler, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a kumpas kuranlar, işledikleri suçun bedelini ödemiyor.

Kimse Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne, Devlet Başkanı’na kumpas kuramaz. Kurarsa, bedelini öder. Ödemeli de…

Bu vebal Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün omzundadır.

Tarih, yarın birinden hesap soracak olursa, o kişi,  Adalet Bakanı Gül’den başkası olmayacaktır.

O nedenle söz verildiği gibi, bir haftaya, iki hafta geliyor diye açıklayıp da unutulan Yargı Reformlarını  hatırlamalısınız.

En büyük Koronavirüs   önlemi,  hukuk ve adaletin tecelli etmesidir.

Bir diğer husus;

Cezaevlerindeki olumsuz şartlar nedeniyle bir salgın başlarsa, bunun vebalini kimse kaldıramaz.

 

YUSUF İNAN / ŞEHİTLER ÖLMEZ

www.sehitlerolmez.com

Twitter@Yusufinan2023

İnstigramyusufinan2023