Abdullah Gül ve Ali Babacan’ın kuracakları partinin temeli İzmir’de mi atılıyor?

Ak Parti ilk kurulurken de İzmir adı sıklıkla duyuluyordu.

Abdullah Gül ve Ali Babacan’ın kuracakları partinin temeli İzmir’de mi atılıyor?

Yeni partinin kurucuları arasında adı geçen Abdullah Gül’ün akrabalarının İzmir’de olması, yeni partinin ağırlıklı olarak İzmir’den çıkış yapacağı söylentilerine neden oldu. Ak Parti ilk kurulurken de İzmir adı sıklıkla duyuluyordu.

İş dünyasında da yeni bir ürün piyasaya sürülecekse, ilk olarak İzmir’de nabız yoklanır, İzmir’den olumlu tepki alınırsa, seri üretime karar verilir.

Amway firması, Türkiye’ye geldiğinde neden İzmir sorusuna bu cevabı vermişti.

İzmir derli toplu bir kent. İnsanlara ulaşmak kolay. Yeni bir siyasi parti için ideal ortam sunuyor. İzmir’de kim kimdir bellidir. Yeni bir siyasi parti kurulacaksa o siyasi partiye kimler katılır o da bellidir.

Şimdi de belli.

Abdullah Gül’ün akrabaları bu konuda  deneyimlidir. Önceki yıllarda da birkaç kez İzmir’de yeni parti ile ilgili nabız yoklamışlardı. O dönemde de bu oluşuma sıcak bakanlar vardı. Şimdi daha fazla ilgi olması doğal.

İzmir’de bir STK başkanı bir koltuğa oturursa kalkmaz. Ölene kadar o koltukta oturur. Çoğunluk böyledir. O nedenle İzmir’de isimler markalaşmıştır.

Yeni parti için kimler var denilince, liste beş dakika içinde hazırdır. İş listeden isim seçmeye kalır.

Gül ve Babacan dört eğilim dediği için liste hayli kabarık.

Gül ve Babacan’ın kuracağı siyasi partiye Ak Parti İzmir teşkilatlarından geçecek isimler hiç de önemli değil. İzmir’de Ak Parti teşkilatları görevde olanlar dışında siyasi gündemde ve parti teşkilatlarında yoktur.

Kim yönetime gelmişse onlar vardır. Eskiler bir daha ortada görünmez. O nedenle, yeni partide siyasete girecek olanların Ak Parti’ye olumsuz etkileri söz konusu değildir.

Gül ve Babacan’ın kuracakları siyasi parti İzmir’de Ak Parti’den çok CHP’den önemli isimleri kadrosuna katabilir.

 

 

Hiç araştırmadım, kimseye de sormadım. Çok net söylüyorum Abdullah Gül’ün eniştesi Prof. Dr. Mehmet Tekelioğlu en az beş yüz kişilik liste yapmıştır.

O listede en az Ak Parti’den isimler vardır. O nedenle Gül ve Babacan’ın kurmayı düşündükleri siyasi parti, İzmir’de en az Ak Parti teşkilatlarını etkiler.

En ciddi etkilenme CHP, MHP ve HDP teşkilatlarında olur.

Ak Parti, teşkilatlar üzerinden yürüyen bir siyasi parti değil. Lider odaklı bir siyasi parti.

Ak Parti’de Erdoğan varsa, Ak Parti var. Erdoğan yoksa Ak Parti yok.

Ak Parti’nin geleceği, teşkilatlara bağlı değil. Ak Parti’nin geleceği Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bağlı.

Başkan Erdoğan ne derse o olur.

Yeni partinin kurulması ve güçlenmesi de Erdoğan’a bağlı. Erdoğan isterse yeni parti güçlü doğar.

İstemezse ölü doğum kaçınılmaz.

 

YUSUF İNAN / BİLGE NEWS

www.bilgenews.com