Akşam doğum yapan abla sabah kardeşinin şehit cenazesine katıldı

Murat Yatarkalkmaz’ın cenazesi Ankara’da gözyaşları arasında toprağa verildi

Akşam doğum yapan abla sabah kardeşinin şehit cenazesine katıldı


HAKKARİ’nin Yüksekova ilçesinde terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonda şehit olan Özel Harekat Polisi 27 yaşındaki Murat Yatarkalkmaz’ın cenazesi Ankara’da gözyaşları arasında toprağa verildi. Kocatepe Camii’ndeki törene katılan şehidin ablası Gözde Sakınç’ın dün akşam bir kız çocuğu dünyaya getirirken, acı haber kendisine bu sabah saatlerinde verilerek kardeşinin şehit cenazesine getirildi.

 

 

Yüksekova’da şehit olan Yatarkalkmaz, için Kocatepe Camii’nde ikinci namazını müteakip düzenlenen cenaez törenine, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, kuvvet komutanları, şehidin silah arkadaşları ve çok sayıda vatandaş katıldı. 


Şehit Yatarkalkmaz’ın cenaze törenine şehidin babası Hamza Yatarkalkmaz, annesi Gülcan Yatarkalkmaz ve kız kardeşleri Gamze Avcı ve Gözde Sakınç taziyeleri kabul etti.

Şehidin kız kardeşi Gamze, cenaze namazını gazeteciler için ayrılan yerdeki duvar önünden gözyaşlarıyla izledi. Şehidin annesi ve kız kardeşlerini kadın özel harekat polisleri kollarına girerek güçlükle teselli etmeye çalıştı. Şehidin ablası Gözde Sakınç acı haberin ulaştığı önceki akşam bir kız çocuk dünyaya getirdi. Ablaya acı haber sabah saatlerinde verilerek cenaze törenine sedye ve sağlık görevlileri eşliğinde getirildi.

Yatarkalkmaz’ın Türk bayrağına sarılı naaşı silah arkadaşlarının omuzlarında camiye getirildi. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı cenaze töreninde cami avlusuna şehit yakını dışında kimse alınmadı.

"SEBEP OLANLAR DA CAYIR CAYIR YANSIN"

Başbakan Numan Kurtulmuş aileye taziye dileklerini iletirken bir aile yakını, "Sebep olanlar da yansın. Bizi yakanlar da cayır cayır yansınlar, onlar da evlat acısı çeksinler" dedi.

Şehit annesi Gülcan Yatarkalkmaz, cenaze aracının geçişi sırasında el sallayarak, "Yavruma, kuzuma son kez bakayım, yüzünü göreyim. Kuzum, Murat’ım kurban olurum. Son yolculuğuna göndereceğim kuzumu" diye ağıt yakarak cenaze aracının ardından koşturdu. Aileye taziye dileklerini ileten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na anne Gülcan Yatarkalkmaz sarılarak ağladı.

Bu arada ailenin tek bekar çocuğu 5 yıllık polis memuru olan Yatarkalkmaz’ın doğu görevinin bitmesine bir yıl kaldığı öğrenildi. Şehit Yatarkalmaz’ın Kocatepe Camii’ndeki törenin ardından Cebeci Şehitliği’nde toprağa verildi.

Ümit KOZAN / ANKARA, (DHA)