Başçavuş Halit Avcı şehit oldu

Başçavuş Halit Avcı şehit oldu


Şah Fırat operasyonunda intikal sırasında kaza sonucu şehit olan Muharebe Astsubay Başçavuş Halit Avcı'nın baba ocağında yas var. Şehidin eşinin hamile olduğu öğrenildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan şehit ailesini aradı. Avcı'nın Trabzon Maçka nüfusuna kayıtlı olduğu öğrenildi.Acılı baba "Suriye'ye gittikten sonra geri dönerken tankın üzerine çıkmış, kapağı açmış. Orada fotoğraf çekiyordu. engebeli arazide 50-60 kilogramlık kapak kapandı ve kafasına vurdu. Aldığımız bilgiye göre orada şehit oldu. Vatan sağ olsun" dedi. Cenaze akşam saatlerinde Trabzon'a geldi. Şehidin acılı eşi uzun süre gözyaşı döktü...

 

Şah Fırat Operasyonu sırasında kaza sonucunda hayatını kaybeden Şehit Başçavuş Halit Avcı'nın cenazesi otopsi için Şanlıurfa'ya getirildi. Askerler tarafından cenaze aracından indirilen tabut, otopsi salonuna alındı. Cenazenin, otopsinin ardından Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna götürüleceği öğrenildi.

ERDOĞAN'DAN TELEFON

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şah Fırat operasyonu sırasında kaza sonucunda hayatını kaybeden Şehit Başçavuş Halit Avcı’nın ailesini telefonla arayarak taziyelerini iletti.

 

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehidin babası Mustafa Avcı’yla görüştü. Halit Avcı’nın hayatını kaybetmesinden derin üzüntü duyduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehit babasıyla yaptığı telefon görüşmesinde, merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına ise sabır ve metanet dileğinde bulundu. Baba Mustafa Avcı’nın, bu kederli günlerinde aileyi bizzat arayarak acılarını paylaşmasından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ettiği belirtildi.

 

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Şah Fırat Operasyonu'nda geçirdiği kaza sonucu şehit olan Başçavuş Halit Avcı'nın ailesi ve yakınlarına başsağlığı diledi. Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde, "Şehidimiz" başlığı altında duyuru yer aldı.

"Başımız sağolsun, Allah rahmet eylesin, nur içinde yatsın" ifadelerinin de yer aldığı duyuruda, Genelkurmay Başkanı Özel'in mesajı şöyle: "Silah arkadaşımız, 21 Şubat 2015'te şehit olmuştur. Kahraman personelimize, şahsım ve Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları adına Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına sabır ve başsağlığı dilerim."

 

EŞİ HAMİLE

 

Kaza neticesinde hayatını kaybeden Şehit Başçavuş Avcı’nın geride kalan eşinin hamile olduğu da öğrenildi. Şehit astsubay Halit Avcı'nın memleketinin ise Trabzon Maçka olduğu öğrenildi.

 

'TANK KAPAĞI BAŞINA ÇARPTI' DENDİ

Başçavuş Halit Avcı’nın, Trabzon’un Maçka İlçesi’ne bağlı Gürgenağaç Mahallesi’ndeki baba evine ateş düştü.

Fatma ve Mustafa Avcı çiftinin 1’i kız 4 çocuğundan üçüncüsü olan Astsubay Halit Avcı’nın şehit düştüğü haberi ailesini yasa boğdu. 17 yıllık asker olan ve Genelkurmay Foto Film Merkezi’nde görev yapan Astsubay Halit Avcı’nın eşi Şöhret de hamile ve 15 gün sonra bir erkek bebek dünyaya getirecek.

Başçavuş Halit Avcı şehit oldu

 

Şehit babası Mustafa Avcı, gece olayı duyduklarını ancak bilgi alamadıklarını anlattı. Oğlunun Ankara’da oturduğunu, sınır ötesinde şehit düştüğünü belirten Mustafa Avcı, "Olayı duyunca gece yatmadık. Sabah komutanlar geldi, acı haberi verdi" dedi.

Şehidin Ankara'da yaşayan eşi Şohret Avcı'nın hamile olduğu ve bir erkek bebek bekledikleri öğrenildi.

Şehidin babası Mustafa Avcı, "Söylenecek bir şey yok. Benim oğlum aslan gibiydi. Çocuğu 15 gün sonra doğacak. Çocuğunun mürüvetini göremeyecek, ne diyeyim" şeklinde konuştu. Oğlunun Ankara'da görevli olduğunu ve foto-filmde astsubay olarak görev yaptığını anlatan baba Avcı, şunları kaydetti:

"Suriye'ye gittikten sonra geri dönerken tankın üzerine çıkmış, kapağı açmış. Orada fotoğraf çekiyordu. engebeli arazide 50-60 kilogramlık kapak kapandı ve kafasına vurdu. Aldığımız bilgiye göre orada şehit oldu. Vatan sağ olsun."

BU PAZAR ACI HABER GELDİ

Oğlunun her pazar günü kendisini aradığını belirten Avcı, "Beni aramasa, annesini mutlaka arardı. Bu pazar da acı haberi geldi" dedi. Baba Avcı, oğluyla en son 3 ay önce izin için gediği Trabzon'da görüştüğünü dile getirerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da taziye için kendisini aradığını söyledi.

KANI YERDE KALMASIN

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın böyle ücra bir köşedeki bir insanı aramasının kendilerini onurlandırdığını belirten Avcı, "Bize böyle değer verdiği için ona da teşekkür ederim. Allah razı olsun" dedi.

Olay hakkında Başbakan Davutoğlu'ndan bilgi alan baba Avcı, Başbakan Davutoğlu'na, "Başbakanımız, hakkımızı mağdur etme. Çocuğumuzun kanı yerde kalmasın" dedi. Anne Fatma Avcı da oğlunun fotoğrafını öperek, "Bana oğlumu getirin" diyerek gözyaşı döktü. Şehit Halit Avcı'nın kuzeni Temel Avcı da Ankara'da görevli olan amcasının oğlunun, Suriye'deki operasyonda kazayla şehit olduğunu söyledi. Şehidin, Maçka ilçesi Gürgenağaç mahallesinde toprağa verileceğini ifade eden Avcı, "Cenazeyi bekliyoruz. Şu anda Şanlıurfa'da. Vatan sağolsun. yapacak bir şey yok. Gerekirse biz de gideriz. Vatan için her şeyi biz de yaparız" diye konuştu.

Başçavuş Halit Avcı şehit oldu

 

CENAZE TRABZON'A GELDİ

Şehit Astsubay Başçavuş Halit Avcı’nın cenazesini getiren uçağın Trabzon Havalimanı’na inmesinin ardından burada düzenlenen törene Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Asım Kocaoğlu, İl Emniyet Müdürü Murat Köksal, şehidin babası Mustafa Avcı ile şehidin eşi Şöhret Avcı, yakınları, vatandaşlar ve askerler katıldı. Şehidin hamile eşi Şöhret Avcı, kayınpederi Mustafa Avcı’ya sarılarak uzun süre gözyaşı döktü.

Şehidin Astsubay Başçavuş Halit Avcı’nın bayrağa sarılı tabutu uçaktan alındıktan sonra cenaze aracına konuldu ve Maçka İlçesi’ne bağlı Gürgenağaç Köyü’ndeki baba evine götürüldü. Avcı’nın cenazesi yarın öğle namazı sonrasında Maçka’da kılınacak cenaze namazının ardından köyünde toprağa verilecek.

 

MİLLİYET