Çavuşoğlu: Trump'ın mektubuna cevap sahada verildi

Çavuşoğlu, "Biz cevabımızı sahada verdik"

Çavuşoğlu: Trump'ın mektubuna cevap sahada verildi


ABD Başkanı Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a gönderdiği mektuba ilişkin Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Biz cevabımızı sahada verdik" dedi. Diplomatik kaynaklar ise mektubun "çöpe atıldığını" belirtti.

    

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a gönderdiği 9 Ekim tarihli mektuba ilişkin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan değerlendirme geldi. ABD'li mevkidaşı Mike Pompeo ile Ankara'da gerçekleştirdiği görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında Çavuşoğlu, "Biz harekatı ne zaman başlattık, 9'unda başlattık. Dolayısıyla biz zaten cevabımızı sahada verdik" dedi. Çavuşoğlu ayrıca "Amerikan toplumunda 'böyle bir seviyesizlik görmedik' diye birçok yorumlar var. Türkiye Cumhuriyeti ciddi bir devlettir, Cumhurbaşkanımızın böyle bir seviyeye inmesi olmamıştır, olmaz da" ifadelerini kullandı.

Demirören Haber Ajansı (DHA) diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde ise "diplomatik nezaketten uzak ifadeler içeren" mektubun "çöpe atıldığını" aktardı.  

Trump'ın mektubuna ilişkin bir değerlendirme de Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov'dan geldi. Peskov, Trump'ın mektuptaki sert tonu karşısında şaşırdığını söyledi. Peskov, "Bu tarz bir dile genelde devlet başkanlarının iletişiminde rastlanmaz. Bu oldukça olağandışı bir mektup" dedi.   

Siyasetçiler tepki gösterdi

Eski Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Trump'ın mektubuna Twitter üzerinden tepki gösterdi. Davutoğlu, Trump yönetiminin özür dilemesi gerektiğini savundu.

Ahmet Davutoğlu@Ahmet_Davutoglu

Sayın Cumhurbaşkanı’nın şahsında Türk milleti ve devleti rencide edilmiştir. Özür dilenmediği takdirde yarın yapılması beklenen görüşmeler ve ABD ziyareti acilen iptal edilmelidir.

7,805

Twitter Ads info and privacy

5,311 people are talking about this

CHP Grup Başkanvekili Engin Erkoç, Twitter üzerinden paylaştığı mesajında "Trump, nasıl olur da T.C. Cumhurbaşkanına "salak olma" diyebilir? Nasıl böyle gayriciddi bir resmi yazı gönderebilir?" ifadesine yer verdi.

Engin Özkoç@enginozkoc

Türkiye, diplomasi tarihinde hiçbir zaman hakarete uğrayan bir ülke olmamıştır. Maalesef Erdoğan bize bunu da yaşattı. Trump, nasıl olur da T.C. Cumhurbaşkanına “salak olma” diyebilir? Nasıl böyle gayriciddi bir resmi yazı gönderebilir?

View image on Twitter

1,805

Twitter Ads info and privacy

1,005 people are talking about this

İYİ Parti'nin resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan paylaşımda mektup için "Türk dış politika tarihinin en ciddi kırılmalarından biri" değerlendirmesi yapıldı.

İYİ Parti@iyiparti

Donald Trump’tan gelen 9 Ekim tarihli , Türk dış politika tarihinin en ciddi kırılmalarından biridir.
Bu mektubun muhatapları mahcup olmalıdır.
Cumhurbaşkanlığı’dan Türk Milleti’nin gururunu çiğneyen bu mektuba açık ve en üst perdeden karşılık vermelerini bekliyoruz.

View image on TwitterView image on Twitter

2,836

Twitter Ads info and privacy

842 people are talking about this

Mektupta hangi ifadeler yer alıyor?

Mektup, Suriye konusunda sert politika izlediğini ıspatlamak amacıyla Trump'ın talebi üzerine ilk olarak Kongre lideriyle paylaşılmıştı. Basın mensuplarının da eline geçen mektupta Suriye Demokratik Güçleri'nin komutanı Mazlum Kobani'nin Türkiye ile müzakereye hazır olduğu belirtiliyor.

Mektupta ayrıca Trump, Erdoğan'a "Eğer bu işi doğru ve insani bir şekilde yaparsanız tarih de sizi iyi hatırlar. Eğer iyi şeyler olmazsa, sizi sonsuza dek hep bir şeytan olarak hatırlarlar. Sert adamı oynama. Aptallık etme! Seni sonra arayacağım" sözleriyle sesleniyor. 

Türkiye mektubun gönderildiği 9 Ekim 2019'da Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturmak amacıyla Barış Pınarı Harekatı'nı başlatmıştı.

Deutsche Welle Türkçe