Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in Donbas ve Kırım’ın iade edilmesi istemeli

Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün bozulmasına yol açabilir

Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in  Donbas ve Kırım’ın  iade edilmesi  istemeli


ÇUBAROV: CUMHURBAŞKANI, DONBAS VE KIRIM’IN BİRLİKTE GERİ ALINMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLEMELİ

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Normandiya Dörtlüsünün görüşmesinde Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in net bir şekilde Donbas ve Kırım’ın birlikte iade edilmesi gerektiğini söylemesi kanaatinde olduğunu belirtti.

 

Facebook sayfasında açıklama yapan KTMM ve Dünya Kırım Tatar Kongresi (DQTK) Başkanı Çubarov, “Evet, önümüzdeki günlerde yapılacak görüşmede Kırım’ın işgalden kurtulması ile ilgili bir sorunun olmadığını biliyorum. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’e son günlerde onaylanan gündemi bozması çağrısında bulunmuyorum. Ancak şunu çok net biliyorum; eğer görüşme çerçevesinde Ukrayna Cumhurbaşkanı işgal altındaki Kırım ile ilgili Ukrayna’nın duruşunu ilan etmezse, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün bozulmasına yol açabilir” ifadelerini kullandı.

 

Bu bağlamda, Çubarov Ukrayna Cumhurbaşkanına konuşmasına şu cümlenin eklemesini önerdi: “Ukrayna Cumhurbaşkanı, devlet egemenliği, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü, Ukrayna Anayasasının uygulanması, insan ve vatandaşların hak ve özgürlüklerinin garantörü olarak hem bu zirvede hem ileride yapılacak görüşme ve müzakerelerde Ukrayna’nın kesin duruşunu ilan ediyorum (demeli). Kırım Özerk Cumhuriyeti, Sivastopol şehri, Karadeniz ve Azak Denizleri’nin bitişiğindeki sular da dahil olmak üzere, Ukrayna’nın uluslararası alanda tanınan sınırları dahilinde bütünlüğünün yeniden düzenlenmesini istiyoruz.”

KTMM Başkanı Çubarov, “Kelime sıralaması önemli değil, önemli olan, Cumhurbaşkanının Paris’te “Kırım ve Donbas Ukrayna’ya birlikte dönecek” cümlesini söylemesidir” dedi.

 

qha