Ekrem İmamoğlu’nun, Ücretsiz Ulaşım Projesi, Vasfi Çakıroğlu’na aitti!

Ak Parti kurucusunun ücretsiz ulaşım projesini, CHP'li İmamoğlu gerçekleştirdi.

Ekrem İmamoğlu’nun, Ücretsiz Ulaşım Projesi, Vasfi Çakıroğlu’na aitti!

Ekrem İmamoğlu’nun kayığı kürek çekmesende gidiyor.  Kılıçdaroğlu’nun adını telaffuz etmesiyle Türkiye gündemine gelmişti. Tutar mı tutmaz mı  tartışmalarının gölgesinde, Ak Parti’nin yardımıyla Türkiye  ve dünya gündemine taşındı.

İmamoğlu, İstanbul Belediye Başkanlığı’na aday olmuştu,  belediye başkanlığı koltuğuna oturamadan adı Cumhurbaşkanı adayı olarak telaffuz edilmeye başlandı.

Ailesiyle birlikte Anıtkabir’de çekilen bir kaç kare fotoğraf, Ekrem İmamoğlu’nu Türkiye’nin yeni lideri konumuna taşıdı.

İstanbul Belediye Başkanı olmadan, mazbatasını almadan  Türkiye’nin yeni lideri olmak her kula nasip olmaz. 

Ekrem İmamoğlu yine gündemde. Başkan Erdoğan’ın Kanal İstanbul çıkışı ile Ekrem İmamoğlu yeniden parlamaya, varlığı hissettirmeye başladı.

S- 400,  Erdoğan’ın AB ve ABD’ye karşı stratejik bir hamlesi olduğu gibi, Kanal İstanbul’da Erdoğan’ın Rusya’ya karşı stratejik hamlesidir.

Türkiye, Rusya’nın  Ortadoğu ve Akdeniz’de önünü açtı. Rusya, Türkiye’nin önünü kapattı. Kırım’a yerleşti, Türkiye’nin ve Başkan Erdoğan’ın Türk ve İslam coğrafyasındaki karizmasını çizdi.

Kırım kan ağlıyor. Kırımlılar işgal altındayız diyor. Yüzlerce Kırımlı  terörist suçlaması ile yargılanıyor, cezaevlerine atılıyor. Ukrayna çaresiz,  Kırım Tatar Millî Meclisi Başkanı  Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu çaresiz.

Türkiye sessiz.

İstanbul demek, Türkiye demek. Ekrem İmamoğlu da Türkiye’nin kalbinde belediye başkanı. O nedenle, Türkiye’nin her hamlesi İmamoğlu’na değiyor.

İmamoğlu da boş durmuyor. Bebeği olan annelere şehiriçi ulaşımı ücretsiz yapmayı başardı.

İBB Ak Parti grubu kendi kendine gol attı, İBB Meclisi’nin kararını Danıştay onayına bağlatarak, Ak Parti'ye tepki oluşturdu.

Ak Parti Yönetimi ve Başkan Erdoğan biraz şaşıracak ama İmamoğlu’nun hayata geçirdiği proje, Ak Parti kurucularından, merhum  İzmir - Güzelbahçe İlçe Başkanı Vasfi Çakıroğlu’na aitti. Ücretsiz ulaşım projesi, ilk olarak 2014 Yerel Seçimleri öncesinde Ak Parti adayı Binali Yıldırım’a iletildi. Binali Bey 1414 projede ısrar etti. İzmir’de Ak Parti’ye hezimeti yaşattı

Vasfi Çakıroğlu’nun projesi, Ekrem İmamoğlu’nun projesinden çok daha komplikeydi.

-Öğrencilere sembolik 250 kuruş.  
-Kadınlara 250 kuruş. 
-Yaşlılara yoğun saatler dışında  ücretsiz.
-Normal otobüs, METRO - İZBAN ücreti ise, o dönemki ücretin yarısı olarak belirlenmişti. 

Binali Yıldırım, projeyi dikkate almayınca, ben bir köşe yazısı ile projeyi herkese duyurdum. Bu projeyi kim vaad ederse, seçimleri kazanır diye de not düşmüştüm.

Seçimlere dört gün kala dönemin Ak Parti İzmir İl Başkanı aradı. Binali Bey projeyi sizden dinlemek istiyor dedi. Ben de geçmiş olsun. Bu saatten sonra yapılacak hiçbir açıklama etkili olmaz dedim.

Binali Bey İzmir’i kaybettiğini görmüş olmalı ki,  projeyi bir televizyon programında açıkladı ama kimse duymadı.

Binali Yıldırım, İzmir’e gelince kendi ekibi ile geliyor, il ve ilçe başkanlarını ve teşkilatları tasfiye ediyordu.  O nedenle çok hata yaptı. İzmir’i kaybetmek Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın stratejisi değil ise, en büyük vebal Binali Bey’e aittir.

Vebal diyorum, çünkü İzmir iyi yönetilmedi. Ulaşım sorunu, hava kirliliği yıllarca çözülemedi. İzmirliler çile çekti.

Binali Bey, 2014 yerel seçimlerinde dikkat çekici projeler ortaya koyabilseydi, İzmirliler CHP’ye ciddi ciddi ders vermek istiyordu.

Binali Bey o fırsatı değerlendiremedi.

Kaderin cilvesine bakın ki, Ak Parti kurucusu ilçe başkanının ücretsiz ulaşım projesini, CHP'li İmamoğlu gerçekleştirdi.

Ücretsiz ulaşım projesini küçümsemeyin. Bu proje dar gelirli aileler için, aile bütçesine yüzde 30'a yakın katkı anlamına geliyor.

Ücretsiz ulaşım, ucuz su projesi, hem yerel seçimlerde, hem de milletvekili genel seçimlerinde tartışmasız etkiye sahip.

İmamoğlu, küçük küçük  hamlelerle Türkiye'ye mesaj veriyor.

Türk Milleti'nin gönlünde taht kuruyor.

*

(Vasfi Çakıroğlu,  İTO eski Başkanı Ekrem Demirtaş'tan sonra İzmir'in  en zeki iş adamıydı... Ruhu şad olsun.)

 

YUSUF İNAN / ŞEHİTLER ÖLMEZ

www.sehitlerolmez.com