Erdoğan – Putin  zirvesinde, 5 Mart 2020'de Kremlin'de gerçekte ne oldu?

Ruslar Putin’in Suriye’deki politikalarından endişe duyuyor.

Erdoğan – Putin  zirvesinde, 5 Mart 2020'de Kremlin'de gerçekte ne oldu?

Türkiye  56 şehit verdikten sonra 5 Mart 2020 tarihinde Moskava’da yapılan tarihi zirveyi uzun uzun tartıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Moskava’ya gidip gitmemesi de tartışıldı.

Zirve Türkiye'de yapılmalı, Putin Türkiye’ye gelmeli diyenler oldu. Özür dileme şartı öne sürenler de vardı.

Erdoğan - Putin zirvesi 5 Mart 2020’de Moskova’da Kremlin sarayında gerçekleşti. Zirveden  ateşkes çıktı. Dünya rahat nefes aldı.  Esad sıcak mesajlar verdi. 

Arkasından video krizi çıktı. Türkiye buz kesti.

Kahrolduk. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk heyetinin holde iki dakikalık bekletilme görüntülerinin Rus televizyonlarında defalarca yayınlanması ve arkasından Türkiye’de internete düşmesi ümidimizi kırdı.

MHP lideri Devlet Bahçeli  bu duruma çok sert tepki verdi:

"Eğer Rusya yönetimi bunu kasıtlı bir şekilde kayda aldırıp sonra da servis ettirmişse bunun tanımı şüphesiz küstahlıktır, terbiyesizliktir, saygısızlıktır."

 

Türkiye’de böyle yankılanan zirve, Rusya’da nasıl yankılandı?

Bu konuyla ilgili Rus medyasındaki  haber ve analizleri okuduğumda şaşırdım. 

Savaş Muhabiri  Alexander Zhilin 5 Mart 2020 zirvesini yorumlarken, Türkiye’nin Suriye’den asker çekmeyeceğini, Suriye’ye savaş ilan etme resti çekerek Moskova’ya ültimatom verdiğini  iddia ediyor.

 Alexander Zhilin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu hamlesinin Rusya’yı ve Putin’i rencide ettiğini düşünüyor.

Alexander Zhilin; "Elbette Erdoğan iktidardayken Türkiye bence bu birlikleri geri çekmeyecek," cümlesi üzerinde dikkatle düşünülmesi gerekiyor.

 

Alexander Zhilin, Türkiye’nin tek güçlü kozunun Suriye’ye savaş ilan etmek olduğunu vurguluyor. Ve bu gerçekleşirse Rusya için çok kötü olacağının altını çiziyor.

Sonuç olarak, Rus üsleri "tuzağa düşecek" yiyecek, mühimmat ve yakıt bulamayacak.

Rus stratejistlerden bazıları bu durumun hava yoluyla yapılacak nakliyelerle aşılabileceğini düşündüğünü, bu düşüncenin ise mantıksız olduğunu söylüyor. 

Alexander Zhilin, uçak ve geminin yük ve mühimmat taşıma kapasiteleri karşılaştırıldığında böyle bir alternatifin olmadığı görülecektir diyor.

Alexander Zhilin’in bu yorum ve analizlerine onlarca gazete ve internet sitesi yer verdi. Görünen o ki, Ruslar Putin’in Suriye’deki politikalarından endişe duyuyor.

Türkiye’nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Putin’i tuzağa çektiğini,  Rusya’nın bu süreçten zararlı çıkacağını düşünüyorlar.

Bence Alexander Zhilin’in yorum ve analizindeki en önemli cümle:

"Elbette Erdoğan iktidardayken Türkiye bence bu birlikleri geri çekmeyecek,"

Bu analiz ve yoruma göre Ruslar Türkiye’nin Suriye’den çekilmesini istiyor.  Suriye’deki geleceklerini, Türkiye’nin bölgeden çekilmesiyle ilişkili görüyorlar.


Bu nedenle Alexander Zhilin’in bu cümlesi bir tür tehdit kokuyor…

İlgilisi bu yorum ve analizi orjinalinden araştırarak, konunun istihbari boyutunu inceleyebilir.

 

YUSUF İNAN / ŞEHİTLER ÖLMEZ

www.sehitlerolmez.com

Twitter@Yusufinan2023

İnstigramyusufinan2023