Erdoğan: Rusya, Terör örgütlerinin güvenli bölgeden çıkarıldığı bilgisi ni verdi

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, söz konusu sürenin dolmasına az bir zaman kala açıklama yapmıştı.

Erdoğan:  Rusya, Terör örgütlerinin güvenli bölgeden çıkarıldığı bilgisi ni verdi


Soçi Mutabakatı - Erdoğan: Rusya, terör örgütlerinin güvenli bölgeden çıkarıldığı bilgisini yetkili mercilerimize verdi

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında geçen hafta Soçi'de varılan anlaşma kapsamında Kürt Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) silahlı kanadı Halk Koruma Birlikleri'ne (YPG) Türkiye-Suriye sınırından 30 kilometre derinliğe çekilmesi için verilen 150 saatlik süre TSİ 18.00'de doldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe'de düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kabul Töreni'nde yaptığı konuşmada, "Rusya, terör örgütlerinin buradan (güvenli bölgeden) tamamıyla çıkarıldığı bilgisini yetkili mercilerimize vermiş bulunuyor" dedi.

Erdoğan, "Bir taraftan ABD, bir taraftan Rusya ile 120 ve 150 saatlik yaptığımız mutabakatlar bitmiş bulunuyor. Yarın yapılacak görüşmelerimiz var" diye konuştu.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, söz konusu sürenin dolmasına az bir zaman kala açıklama yapmıştı.

Şoygu, "Güvenlik koridorunun oluşturulacağı bölgeden silahlı birliklerin geri çekilmesi, öngörülen süreden önce tamamlandı. Suriye sınır muhafızları ve Rus jandarma güçleri bu bölgeye girdi" demişti.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, çekilmenin gerçekleşip gerçekleşmediğini ortak devriyelerle netleşeceğini belirtmişti.

@fahrettinaltun tarafından yapılan Twitter paylaşımı: Rusya Federasyonu ile sağlanan mutabakat kapsamında terör örgütü PKK/YPG’ye güvenli bölgeden çekilmesi için verilen 150 saatlik süre dolmuştur.Çekilmenin gerçekleşip gerçekleşmediğini ortak devriyeler kapsamında netleştireceğiz.Fotoğrafın Telif Hakkı @fahrettinaltun@FAHRETTİNALTUN

Türkiye-Suriye sınırındaki 10 kilometre derinlikteki bölgede Türk Silahlı Kuvvetleri ile Rusya ordusuna bağlı birliklerin ortak devriye faaliyetlerine başlamaları bekleniyor.

Geçen hafta devriye görevlerinde yer almak üzere yaklaşık 300 Rus askeri polisi Suriye'ye gönderilmişti.

Soçi mutabakatı kapsamında Suriye - Türkiye sınırındaki ortak devriye görevlerine katılacak Rus askeri polisi, Kamışlı yakınlarına konuşlandırıldı.

Soçi mutabakatı kapsamında Suriye - Türkiye sınırındaki ortak devriye görevlerine katılacak Rus askeri polisi, Kamışlı yakınlarına konuşlandırıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hafta sonu yaptığı açıklamalarda 150 saatin sonunda YPG'nin sınırın 30 km güneyine çekilmemesi halinde Türkiye'nin operasyonlara kaldığı yerden devam edeceğini ifade etti ve "150 saat sonunda burası teröristlerden temizlenmezse ondan sonra bu işi biz ele alacağız ve bütün temizliği biz yapacağız" demişti.

Geçen hafta Rusya'dan yapılan açıklamalarda ise YPG'nin Soçi mutabakatında kararlaştırılan bölgelerden çekilmemesi halinde Türk ordusunun operasyonlara devam edeceği vurgulanmıştı.

Suriye'nin kuzeyi

TSK Kobani'ye girecek mi?

Soçi Mutabakatı kapsamında belirlenen 10 km derinlikteki Türk-Rus ortak devriye bölgesi içerisinde Suriye sınırındaki Kobani kenti de bulunuyor.

Mutabakatta devriye güzergahları belirtilmezken, yerleşim merkezlerinde uygulanacak yol haritası da açıklanmamıştı.

Geçen hafta TRT yayınına katılan Erdoğan, Kobani konusunda henüz nihai kararın alınmadığını ifade etmiş ve "Ayn el Arab'a [Kobani] Amerikalılar 'Girmeyin' diyor. Ruslar da 'Girin' diyor. Bizim böyle de bir durumumuz var. Biz gelişmelere göre kararımızı vereceğiz" demişti.

Türk askeri

Güvenli bölge sürecinin önemli tarihleri