Fatih Altaylı, Tekte Tek ve Ali Babacan analizi!

Fatih Altaylı bu akşam objektif haberciliğe mührünü vurdu.

Fatih Altaylı, Tekte Tek ve Ali Babacan analizi!


Öncelikle şunu belirtmeliyim, Fatih Altaylı bu akşam objektif haberciliğe mührünü vurdu. Ali Babacan’a Türkiye’nin zihninden geçen tüm soruları çekinmeden sordu.

Ali Babacan da hiç beklenmedik bir şekilde sakin ve ikna edici cevaplar verdi.

Fatih Altaylı’nın programın bitişine yakın açıkladığı veriler ve bilgiler Ali Babacan’ın Türkiye’de bir heyecanlanma, Türk siyasetinde ciddi bir dalgalanma meydana getirdiğini gösterdi.

Altaylı programa ciddi ilgi olduğunu, son dönem yapılan benzer programlarla kıyaslandığında, bu programın önde gittiğini, 7 bini aşkın mail geldiğini, AliBabacan.com.tr’nin yoğun ilgi nedeniyle bir açılıp, bir kapandığını  söyledi.

Fatih Altaylı, Ali Babacan’ın yüzüne karşı, sizde alışılmış bir lider profili yok, siz yumruğunu masaya vurup oy alan, kitleleri arkasından sürükleyen liderler karşısında nasıl tutunacaksınız dedi.

O da bilginin gücüne vurgu yaptı.

Ali Babacan’ın program sürecinde anlattıkları, tüm yapılanmayı "ekonomi, adalet ve ifade özgürlüğü" üzerine kurduklarını gösterdi.

Fatih Altaylı ilginin fazlalığına vurgu yaptı. Gelen  mailler  ile  AliBabacan.com.tr’nin yoğun ilgi nedeniyle kapanması  bu bilgileri teyit etti.

Görünen o ki, Ali Babacan’ı tüm Türkiye izledi. Muhtemeldir ki, Ak Parti  camiası ve kurmayları da izlemiştir.

Ak Parti yönetiminden yapılan açıklamalarda, Davutoğlu’nu ciddiye almıyoruz, Ali Babacan’ı bekliyoruz denilmişti.

Şimdi Ali Babacan’ın gücü ve sinerjisi ortaya çıktı. 

Önceki köşe yazılarımda da belirtmiştim, Ak Parti’nin  Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’dan korkmasına gerek yok.

Tek yapmaları gereken, ekonomi, adalet ve ifade özgürlüğü alanındaki beklentiyi karşılamaları demiştim.

Yargı konusundaki sorunlarla ilgili Adalet Bakanı Abdülhamit  Gül “Yergı Reformu Stratejisi Belgesi” ile ilgili kendisine  ve yargıya yönelik  eleştirilere cevap verdi..

Biz yargıya talimat vermeyiz. Rahip Andrew Brunson  ve Nasa çalışanı  Serkan Gölge’nin serbest bırakılması, bağımsız yargı kararını verdi, cezalarını çektiler ve gittiler, yargıya müdahale söz konusu değil dedi.

Sayın Bakan ne söylemişse doğrudur. Ancak yeni  parti kurma aşamasındaki  Ali Babacan’a gösterilen ilgi, Türk Halkı’nın Sayın Bakan’ın söylediklerinden tatmin olmadığını gösterdi.


1 .Yargı Reform Paketi 17 Ekim 2019 tarihinde TBMM’den geçti ve Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak yürürlüğe girdi. 

Aradan geçen 1.5 aylık sürece rağmen 1. Yargı Paketi ile ilgili yargıda bir değişiklik olmadı. 

Ak Parti üst yönetiminin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu durumu masaya yatırması gerekir.

Eğer Ali Babacan’ın bir kaç ay içerisinde Ak Parti’yi yerle bir etmesini istemiyorlarsa, adalet sistemindeki aksaklıklar giderilmelidir.

1. Yargı Reformu Paketi yasalaştı ise, Adalet Bakanlığı'nın talimatına gerek olmadan uygulanmalıdır. Uygulanmıyorsa, yasalar ihlal ediliyor demektir. Bu durum kimin sorumluluğunda ve denetimde ise görevini yapmalıdır.

Geciken adalet Ak Parti'yi eritiyor.  Adalet Bakanı  Abdülhamit  Gül için bu durum sorun teşkil etmiyorsa, kendi bileceği iştir.

Ali Babacan bu konuda çok net konuştu. İfade özgürlüğü dedi. FETÖ konusunda biraz tereddüt etse de, uluslararası yargı kurallarına dikkat çekti.

Hergün iktidara yakın gibi duran, gerçekte iktidara en büyük darbeyi vuran medya  organlarında  “Af yasası çıktı mı, ne zaman çıkacak, kaç kişi tahliye olacak” benzeri içi boş haberler yayınlanarak insanların gazı alınmaya çalışılsa da, bu durum büyük bir şişkinliğe, umutsuzluğa ve güven sarsılmasına neden oldu.

Ak Parti, iktidarı, Ali Babacan ve Ekrem İmamoğlu’na teslim etmek istemiyorsa,  Yargı Reformu Strateji Belgesi’ni oyalanmadan hayata geçirmelidir.

Ali Babacan, "GENÇLERLE GÖRÜŞTÜM 'BOĞULMA HİSSİ YAŞIYORUZ' DEDİLER diyor.

Bu tespit  gözardı edilebilir mi?

Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan milletvekili transferi düşünmüyoruz deseler de, kendilerine böyle bir talebin olduğunu da saklamıyorlar.

Bunlar benim gördüklerim.  Benim analizlerim ve değerlendirmelerim.

İnanıyorum ki, Ak Parti üst yönetimi ve Ak Parti’nin duayenleri, Ak Parti kurucuları benden daha ilerisini görmüştür. 


Bakalım onlar üzerinde etkisi nasıl olacak? 

 

YUSUF  İNAN / ŞEHİTLER ÖLMEZ

www.sehitlerolmez.com