Fehmi Koru: Yeni parti gecikiyor mu?

Kurucuları özlemi büyütüp heyecanın artmasına mı oynuyor?

Fehmi Koru: Yeni parti gecikiyor mu?


Fehmi Koru: Yeni parti gecikiyor mu, yoksa kurucuları özlemi büyütüp heyecanın artmasına mı oynuyor?

Koru: “Yeni bir partiye ihtiyaç var” diyenler arasında en yüksek oran CHP ve HDP’de

Gazeteci yazar Fehmi Koru, Ali Babacan önderliğinde kurulacak olan yeni parti hakkında “güvenilir bir kamuoyu şirketinin” yaptığı araştırmayı köşesine taşıdı.

Koru, kişisel blogunda yazdığı yazıda seçmenlerin yüzde 31.5’inin hala yeni partinin kurulmasına ihtiyaç olduğunu söylediğini aktarırken “Son seçimde oyunu AK Parti’ye vermiş olanların da yaklaşık dörtte biri (24.2) hala yeni bir parti beklentisinde” dedi.

Koru, Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu Gelecek Partisi’ne rağmen kamuoyunun yeni bir parti beklentisi içinde olduğunu söylerken şunları yazdı:

‘Milli şef’li tek parti yönetimine son veren Adnan Menderes’in Demokrat Partisi ile Ragıp Gümüşpala ve Sadettin Bilgiç ile yola koyulup Süleyman Demirel’in liderliğinde muhafazakar çizgiyi yeniden iktidara taşıyan Adalet Partisi’ni de bu örnekler arasına katmak gerekir.

Daha kurulduğu gün “İktidar olacak parti” görüntüsünü vermek…

Ahmet Davutoğlu liderliğinde kurulan Gelecek Partisi’ne haksızlık yapmak istemem; o da elbette bu genel çerçeve içerisinde yer almayı hedefleyerek kuruldu ve yine o da yukarıda değindiğim ihtiyaca cevap vermeyi amaçlıyor.

Hedef ve amaç onunla yetinilecek güçlü bir çıkışla yapılabilseydi, ondan sonra yeni bir parti daha kurulmasını bütünüyle gereksiz kılabilirdi.

Ali Babacan ve arkadaşlarının kurma hazırlığı içerisinde oldukları yeni parti o boşluğu doldurabilecek mi?

Şimdi bu sorunun cevabı aranıyor.

Yeni partileri gereksiz hatta tehlikeli bulanlar, böyle davranmak, ülkeye farklı mecralar açarak tehlikeyi bertaraf etme çabasına girmek yerine, “Toplum neden siyaset alanında boşluk olduğu görüşünde, o alanın boşalmasında bizim rolümüz ne?” sorusunu kendilerine yöneltse ve kendilerini hesaba çekerek sorunların çetrefilleşmesinden değil normalleşmeden yana politikalar üretme yoluna girse daha doğru bir iş yapmış olurlar.

Kutuplaştırma politikası bir noktaya kadar safları sıklaştırıyor, ancak sıklaşan safları tatmin giderek daha zorlaşıyor. 

Partiye ihtiyaç duyup gecikmesini dert edinenlerin varlığı, esas mevcut bütün partilere apaçık bir mesaj…

“Yeni bir partiye ihtiyaç var” diyenler arasında en yüksek oran CHP (Yüzde 45,5) ve HDP’de (43.6).

 

fehmikoru.com