İran Ukrayna yolcu uçağını "yanlışlıkla" vurduğunu kabul etti

Kiev, 176 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili Tahran'dan resmi özür ve tazminat istedi.

İran Ukrayna yolcu uçağını "yanlışlıkla" vurduğunu kabul etti


İran çarşamba günü düşen Ukrayna yolcu uçağını yanlışlıkla vurduğunu kabul etti. Kiev, 176 kişinin hayatını kaybettiği olayla ilgili Tahran'dan resmi özür ve tazminat istedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Twitter hesabından yaptığı açıklamada 8 Ocak tarihinde düşen Ukrayna yolcu uçağını vurduklarını kabul etti. "İran İslam Cumhuriyeti bu korkunç hatadan dolayı derin üzüntü duymaktadır" ifadelerini kullanan Ruhani hayatını kaybedenlerin ailelerine taziye diledi.

Ruhani ordunun yaptığı soruşturmaya göre uçak havalandıktan kısa süre sonra "insan hatası sonucunda füzeyle vurulduğunu" belirtti. Ruhani "bu büyük trajediye, affedilemez hataya neden olanların tespiti ve yargılanması için soruşturmaların sürdüğünü" ifade etti.

Hassan Rouhani@HassanRouhani

The Islamic Republic of Iran deeply regrets this disastrous mistake.

My thoughts and prayers go to all the mourning families. I offer my sincerest condolences. https://twitter.com/HassanRouhani/status/1215856039997984768 …

Hassan Rouhani@HassanRouhani

Armed Forces’ internal investigation has concluded that regrettably missiles fired due to human error caused the horrific crash of the Ukrainian plane & death of 176 innocent people.
Investigations continue to identify & prosecute this great tragedy & unforgivable mistake. #PS752

12.4K

Twitter Ads info and privacy

7,645 people are talking about this

Çarşamba günü Kiev'e gitmek üzere İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı'ndan havalanan Ukrayna Havayolları'na ait Boeing 737 tipi uçak kalkıştan kısa bir süre sonra Tahran dışındaki bir tarlaya düşmüş, uçakta bulunan 176 kişiden kurtulan olmamıştı. Yolcuların büyük çoğunluğunun İran ve Kanada vatandaşı oldukları, uçakta ayrıca Ukrayna, İsveç, Almanya ve İngiltere vatandaşlarının da bulunduğu belirtiliyor.

İran hükümeti olayda sorumluluğu olduğunu şimdiye kadar reddetmişti. ABD, Kanada ve İngiliz istihbarat servisleri uçağın karadan havaya füzeyle vurulduğunu açıklamış, İran ise uçağın motordaki bir sorun ya da teknik bir hata nedeniyle düşmüş olabileceğini savunmuştu.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise olaydan Washington'u sorumlu tutan bir açıklama yaptı. Zarif, "ABD’nin maceracılığının neden olduğu bir kriz sırasında yapılan insan hatası felakete yol açtı" ifadelerini kullandı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu Hava Kuvvetleri Komutanı Emir Ali Hacızade

İran Devrim Muhafızları Ordusu Hava Kuvvetleri Komutanı Emir Ali Hacızade

"Uçak seyir füzesi olarak tanımlandı"

İran Devrim Muhafızları Ordusu Hava Kuvvetleri Komutanı Emir Ali Hacızade olayın ayrıntılarıyla ilgili devlet televizyonunda yayınlanan bir açıklama yaptı. Hacızade uçağın savunma sistemleri tarafından seyir füzesi olarak tanımlandığını ve kısa menzilli füzeyle vurulduğunu söyledi. Sorumluluğu tümüyle üstlendiklerini belirten Hacızade "Böyle bir olaya tanık olmaktansa ölmeyi tercih ederdim" diye konuştu. İranlı komutan "Sorumluluğu tümüyle üstüme alıyorum ve verilecek karar ne olursa olsun buna riayet edeceğim" dedi.

Ukrayna İran'dan resmi özür ve tazminat istedi

Ukrayna Devlet Başkanı Volodomir Selenski de Tahran'dan yapılan açıklamalara ilişkin "Sabah hakikati de getirdi" dedi. Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Selenski "Ukrayna suçun bütünüyle kabul edilmesinde ısrarcıdır. İran'dan olayda sorumluluğu bulunanları yargı önüne çıkarmasını, ölenlerin naaşlarını teslim etmesini, tazminat ödemesini ve resmi özür dilemesini bekliyoruz. Soruşturma tam ve açık bir biçimde, gecikme ya da kısıtlamalar olmaksızın sürdürülmelidir" dedi.

Володимир Зеленський@ZelenskyyUa

This morning brings the truth.
Ukraine insists on a full admission of guilt. We expect Iran to bring those responsible to justice, return the bodies, pay compensation and issue an official apology. The investigation must be full, open & continue without delays or obstacles.

8,730

Twitter Ads info and privacy

3,099 people are talking about this

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin geçen hafta ABD tarafından hedef alınarak öldürülmesinin ardından iki ülke arasında var olan gerilim bir anda tırmanmıştı. İran misilleme olarak Irak topraklarındaki ABD üslerine füze saldırısı düzenlemişti. Ukrayna uçağı da bu misillemeden kısa süre sonra düşmüştü.

Deutsche Welle Türkçe