Kırım Türkiye’ye verilirse, Ukrayna - Rusya  Savaşı biter

Güçlü Türkiye, Rusya için de dünya barışı için de, NATO içinde gerekli.

Kırım Türkiye’ye verilirse, Ukrayna - Rusya  Savaşı biter


Putin ve Erdoğan dostluğu, Türkiye’ye çeşitli avantajlar sağlamış olsa da, esas avantaj Putin ve Rusya’nın. 

Rusya, Putin ile Erdoğan  dostluğu sayesinde sıcak denizlere indi.  Suriye’ye yerleşti. Libya’da NATO’ya alternatif oldu. Mısır başta olmak üzere, bir çok bölge ülkesini heyacanlandırdı.  Suudi Arabistan ile doğrudan iletişime geçti. Bölgenin en  stratejik ülkesi İran ile işbirliğini güçlendirdi.

Türkiye’ye S -400 satışı ile dünya silah pazarına girdi.  Küresel silah pazarında kendine yer açtı. Türkiye’nin dış politikalarında olduğu gibi iç politikalarında  da söz sahibi  haline geldi.


Yine Türkiye sayesinde NATO’da çatlama meydana getirdi. Fransa Devlet Başkanı Macron’un  “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşmiştir” açıklaması o çatlamanın neticesi.

Türkiye ve Başkan Erdoğan, Putin ve Rusya’ya bu  kadar fayda vermişken, Türkiye ne elde etti?


Türkiye’nin somut olarak elde ettiği bir şey yok.

Türkiye, AB ve Avrupa baskılarına karşı alternatifim var görüntüsünden başka bir şey elde edemedi. Hatta bu görüntü nedeniyle,  NATO’daki konumu tartışılmaya başlandı. ABD ve AB’nin yaptırımlarıyla karşı karşıya kaldı.

Tüm bunlar yaşanırken, Putin ve Rusya Türkiye ile ilgili somut hiçbir adım atmadı. Türkiye’den gönderilen birçok domates ve narenciye TIR’ı çeşitli bahanelerle geri çevrildi.

Gelinen noktada Türkiye’nin hem Rusya’ya, hem de Ukrayna’ya hatta bölge ülkelerine  daha büyük bir katkısı olabilir.

Kırım, Küçük Kaynarca Anlaşması’ndaki konumuna getirilirse, Ukrayna ile Rusya arasındaki savaş sona erer.  Ukrayna,  AB ve ABD’nin yanına sürüklenmemiş olur.  


Putin, sıcak denizlerde kalıcı olmak istiyorsa, Kırım’ı eski konumuna getirir. Aksi halde Ukrayna, AB’ye, arkasından NATO’ya dahil edilerek  bölgedeki  Rusya hakimiyeti  sona erer.

Putin ve Rusya, Türkiye’nin bölge ülkelerinde kalıcı olmasını, kökleşmesini istemiyor. Şu bir gerçek ki Rusya, Türkiye’yi bölgeden kaçırmakla  NATO’ya  yer açıyor.

Rusya sıcak denizlere, NATO Asya’ya yerleşiyor.

Rusya’nın Araplarla uzun süre aynı çizgide uyumlu kalması mümkün değil.  NATO’nun da Asya’daki kültürel genlerle uyumu mümkün değil. 

Bu durumda en doğru seçenek, dünyayı Medeniyetler Çatışması’ndan çıkaracak tutkal ülke Türkiye’nin konumunu güçlendirmek olacaktır.

İlk adım da Kırım’ın  Küçük Kaynarca Anlaşması’ndaki konumuna, hatta daha da ilerisine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile benzer bir statüye getirilmesidir.

Böyle bir gelişme, Başkan Erdoğan'ı ve Türkiye'yi  içte ve dışta güçlendirecek, Rusya'yı da Ukrayna'yı da rahatlatacaktır.

Rusya, sadece kendisini güçlendirdiği bencil politikalarla ne Ortadoğu'da, ne de Asya'da güçlü konumunu koruyamaz.

Güçlü Türkiye, Rusya için de dünya barışı için de, NATO içinde gerekli.

İstikrarsız bir Türkiye, tüm dünya için mutsuzluk  demektir.

 

YUSUF İNAN / ŞEHİTLER ÖLMEZ

www.sehitlerolmez.com