Kürtajın duygusal hasara yol açtığı miti yıkıldı

Pişmanlık değil rahatlama hissi, kürtaj yaptırmaya dair en çok karşılaşılan duygu oldu

Kürtajın duygusal hasara yol açtığı miti yıkıldı


Pişmanlık değil rahatlama hissi, kürtaj yaptırmaya dair en çok karşılaşılan duygu oldu

ABD'de Alabama eyaleti başta olmak üzere birçok bölgede getirilen sert kürtaj yasaları protesto edilmişti (AP)

Yeni bir araştırma, kürtaj yaptıran kadınların neredeyse hiçbirinin (yüzde 95) aldıkları karardan pişmanlık duymadığını, işlemin ardından en çok deneyimlenen duygununsa pişmanlık değil rahatlama olduğunu belirtiyor.

Social Science & Medicine adlı bilimsel yayında yer alan çalışmanın yazarları, elde ettikleri bulguların, kadınların kürtaj sonucu “duygusal hasar” ya da “duygusal yaralanmadan” muzdarip olduğuna dair inanışın reddedilmesine yardımcı olması gerektiğini ifade ediyor.

Çalışmanın başyazarı olan, Kaliforniya Üniversitesi’nden Profesör Corrine Rocca, “bu (efsanenin) gerçekten doğru olduğunu söyleyen bir kanıtın hiçbir zaman olmadığını” ancak kürtaja erişime sınırlandırma getirmeyi haklı çıkarmak için hala bir gerekçe olarak kullanıldığını söyledi.

Mevcut durumda ABD’nin birçok eyaletinde kadınların zorunlu kürtaj danışmanlığı hizmeti alması ve 48 saat bekleme süresini geçirmesi gerekiyor, bu süre zarfında kadınlara söz konusu tıbbi işlemin olumsuz etkileriyle ilgili bilgi veriliyor.

Bu önemli çalışma için ABD genelinde 21 eyalette kürtaj arayışı içinde olmuş yaklaşık bin kadın ve kürtaj yaptırmış 667 kadının durumu temel alındı.

 

Katılımcıların bu karara dair ilkin bir hafta sonra, 6 aylık aralıklarla da 5 yıl boyunca duygusal takipleri yapıldı. Kadınlar toplamda 11 kez ankete tabi tutuldu.

Çalışmaya katılanlara üzüntü, suçluluk, rahatlama, pişmanlık, öfke ya da mutluluk hislerinden hangilerini taşıdıkları sorulurken, rahatlama duygusu en çok deneyimlenen his oldu.

Araştırmacılar, ilk iki yıl boyunca “olumlu ve olumsuz duyguları” birden görürken, daha sonra bu durumun düşüşe geçtiği ve ardından durağan bir noktaya geldiği sonucuna ulaştı.

Jinekologlar, karar vermede mücadele eden kadınların dahi en nihayetinde bunu desteklediğini söyledi.

Çalışmaya katılanların yarısından fazlası (yüzde 54), hamileliklerini sonlandırma kararının çok ya da kısmen zor olduğunu ifade etti. Geriye kalan yüzde 46’sıysa bunun aksini dile getirdi.

Profesör Rocca, “Bu çalışma, kadınların çoğunun kürtaj nedeniyle duygusal açıdan acı çektiği fikrini çürütüyor” dedi.

Sophie Gallagher 

https://www.independentturkish.com/