Neden Vakıf / Fond Açtık

Tüm güncel olayları paylaşacağız

Neden Vakıf / Fond Açtık


AcilAdak.com E-Ticaret sitesi üzerinden satın alınan adak, akika ve kurbanlıklara ait etlerin fakir ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılması için, Ukrayna yasaları gereğince kuruldu.

Ukrayna’ya ilk gelişim.

Ukrayna'ya tatil için gelmiştim. Yıl 2014. Yaklaşık iki ay kaldıktan sonra Türkiye'ye döndüm. İki ay Türkiye'de kaldıktan sonra bir daha Ukrayna'ya geldim. Bu şekilde gelgitler devam ederken şuanki eşim Kateryna İnan ile tanıştım. Bu sefer birlikte Türkiye'ye döndük.

Yaklaşık dört ay Türkiye'de kaldıktan sonra yeniden Ukrayna'ya döndük ve resmi nikah tarihi aldık.

Bir ay sonra da Ukrayna Nikolaev'de Ali Baba Restorant'da muhteşem bir düğün töreni ile evlendik.

Düğüne Ukrayna Nikolaev'de yaşayan Türk dostlar ve Ukraynalı dost ve arkadaşlar katıldı.

İşte o günden sonra Ukrayna'da başka bir hayat başlamış oldu ve ben Ukrayna'da nasıl bir ticari iş yapabilirim diye araştırmaya başladım.

 

 

Hayvancılığa nasıl başladım?

Bir arkadaş Romanov Koyunu'nu keşfetmiş onu Türkiye'ye göndermeye çalışıyor. Benden yardım istedi. Ben de gazetemde Romanov Koyunlarını tanıttım. Derken hiç ilgi alanım olmamasına rağmen “Hayvancılık” sektörüne girmiş oldum.

Ukrayna’dan Türkiye’deki şirketleri nasıl yönettim?

Ben Ukrayna'da yaşıyorum, Türkiye'de de bir gazetem, bir de yazılım şirketim var.

Türkiye'deki gibi her gün bilgisayar başında mesai yapıyorum. Ukrayna'dan işleri yönetiyorum. Bir müddet bu şekilde devam ettim.

Çalışan arkadaşlar iyi insanlardı, kendi işyerleri gibi sahip çıktılar, ben varmışım gibi çalıştılar.

Bu arada Ukrayna / Türkiye arasında gidip geldim. Bir gün İzmir'in sevilen ismi, kadim dost eski Bakan Işılay Saygın sen Ukrayna'da, işler burada bu işler böyle yürümez. Ya Türkiye'ye gelin, ya da şirketleri kapat Ukrayna'ya yerleş. Zaten senin tüm işlerin internette, ekonomi sıkıştı, boşuna kira ve personel masrafı olmasın dedi.

O gün ilk defa sarsıldığımı hatırlıyorum. Binbir emek verip kurduğum şirketleri 16 yıl sonra kapatma düşüncesi beni olumsuz etkiledi.

Işılay Saygın'a 'olabilir mantıklı' dedim ama şirketleri kapatmak içimden gelmedi. O nedenle yaklaşık bir yıl daha git gel yapıp durdum.

Ve 2017'ye girerken şirketleri kapatmaya karar verdim.

Tüm ticari yapıyı Ukrayna'ya taşımaya başladım.

Bu arada bir milletvekili arkadaşım Türkiye telefonundan aradı. Neden benim toplantıları takip etmiyorsunuz diye sordu. Ben de “Ben Ukrayna'da evlendim artık burada yaşıyorum” dedim.

- Yok canım daha neler, ne yani sen Ukrayna'dan Türkiye ve İzmir Gündemi'ni mi yazıyorsun. İnanmam dedi...

Ben ısrar edince de anladı ki, gerçekten Ukrayna'dayım... 

Alternatif Tıp Uzmanı E.T ile nasıl tanıştım?

AcilAdak.com sitesi üzerinden kanser ve akıl hastalıkları tedavisi üzerine çalışan Alternatif Tıp Uzmanı E.T aradı. Kendisinden bahsetti. Adak keserek alternatif bir tedavi metodu üzerinde çalıştıklarını. Adaklık hayvanlar sizin sitede çok ucuz, koç, koyun, inek ve dana Türkiye’de çok pahalı. Eğer dürüstçe sattığınız canlı hayvanları gerçekten keser ve etlerini fakirlere, öncelikli müslümanlar varsa onlara dağıtırsanız sizinle çalışmak istiyoruz dedi.

Ben de olur dedim ve hiç bilmediğim bir iş koluna adım attım.

Cuma namazı için gittiğimiz küçük bir mescitte kurbanı kestirdim. Orası aynı zamanda Süleyman Efendi Cemaati'nin adı geçen bir Kur'an Kursu. İçinde pek talebesi olmasa da adı Kur'an Kursu. Başka da yer yok.

Ukrayna'da koyunlar ucuz olduğu için, ilk kurbandan sonra itimat oluşmuş olmalı ki inek, dana, koyun, koç ve keçileri beşer, onar kestirmeye başladılar.

Adakları kesiyoruz ve etlerini Kur'an Kursu'na ve Ahıska / Meshetya Türk Köylerine bağışlıyoruz. İçimde hiç şüphe yok.

Kur'an Kursu, ne olabilir ki?

Üç beş derken ünümüz hızla yayılmaya başladı. Gazeteci ve yazılımcıdan sonra bir de “adakçı” olup çıktık.

Kur'an Kursu yöneticisi etleri satmaya başladı?


Bir gün Türk arkadaşlarla bir kafede oturduk çay içiyoruz. Masada devlet kurulup, devlet yıkılıyor. Siyasetle hiç ilgisi olmayan insanlar kafa kafaya siyasi tartışma yapıyor.

O arada H.S adlı bir arkadaş var. “Abi sana üzülme diye söylemiyoruz ama bu Kur'an Kursu yöneticileri senin verdiğin etleri pazarda ve müslüman Türk köylerinde parayla satıyor” dedi...

Ben de “yok daha neler” dedim.

“İstersen gel gidip yerinde görelim” dediler. Kalktık gittik. Kur'an Kursu yöneticisi K... “Etleri çevre illerdeki Kur'an Kurslarına gönderiyoruz” diyordu. Meğerse Türk Milletinin Ahıska / Meshetya Türkleri'ne ve Kur'an Kursu'na bağışladıkları etleri Ahıska / Meshetya Türkleri'ne ve bir iş adamına parayla satıyor.

Kur'an Kursu Ukrayna  Yetkilisi Etlerin Satıldığını Doğruladı


Ukrayna'da Kur'an Kurslarının yetkilisi Yakup Hoca vardı. Ona sordum: “Yaklaşık üç (3) tır et satılmış, parası Kur'an Kurslarının kasasına resmi veya gayri resmi girdi mi” diye sordum.

Yakup Hoca “etlerin satıldığını ben de duydum. Ancak parası bizim kasamıza hiçbir şekilde girmedi” dedi. Israrla bir kaç kez daha sordum. O da kesin ve net bir ifadeyle “parası bizim kasamıza girmedi” dedi.

 

Cimer Üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bildirdim.

 

 

Kur'an Kursu, etleri satan kişiyle ilgili hiçbir şekilde yaptırımda bulunmadı. O kişi hala aynı kurumda yönetici olarak çalışıyor. Bu durumu CİMER üzerinden yazarak Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a bildirdim. 141 inek, dana, 450 koyun koç, 45-50 keçi eti satılmış. Parasıda Kur’an Kursu kasasına girmemiş. Satan kişi Ahıskalı Kur’an Kursu yöneticisi.

O olaydan sonra etleri Kur'an Kurslarına vermedim. Ahıska / Meshetya Türklerine bağışlananları köylere bizzat götürüp dağıttım. Bir defasında onların da etleri köpeklerin önüne attığına şahit olunca onlara da vermekten vazgeçtim.

 

Etleri vermek için yer aradık...

 

Ukrayna'da uzun yıllar yaşayan H.S isimli bir arkadaş var. Onunla birlikte etleri nereye verirsek doğru olur diye araştırmaya başladık. O, yaşlı ve kimsesiz insanların yaşadığı bir kurum bulmuş. “Burası ciddi buraya verelim” dedi. Bağışlanan etleri oraya götürdük ve evrak karşılığı verdik. Bir kaç kez verdikten sonra o kurumda da suistimal olduğunu farkedip, Engelli Organizasyonu'na vermeye başladık. Engelli Organizasyonu yöneticisi de etleri adil dağıtmadı. Etlerin bir kısmını satmaya çalışırken yakalandı. O günden sonra etleri onlara da vermedik.

 

Ukraynalı bir avukat yol gösterdi


Etleri fakir ve ihtiyaç sahibi insanlara nasıl ulaştırırız diye düşünürken bir avukat arkadaşın yönlendirmesi ile Rusçası Blagotvariltilniy Fond, Türkçesi Vakıf denilen bir organizasyon açtık. Ukrayna’da yabancı ülke vatandaşları bu tür organizasyonları açamıyor. O nedenle eşimin üzerine açtık. O da kabul etti. Ben Türkiye’nin geliniyim, yeni Hürrem Sultan espirisi ile Fond açıldı.

 

Odessa Başkonsolosu Fond Açılışına Gelmedi


1 Aralık 2016 tarihinde eşim Kateryna İnan ile birlikte Blagotvariltilniy Fond İnan'ı kurduk ve açılışını yaptık. Açılışa Ukraynalı yöneticileri ve Odessa Türk Başkonsolosu Cemil Ufuk TOĞRUL'u davet ettik.

Sağolsun Odessa Başkonsolosu Cemil Ufuk TOĞRUL açılışa gelmedi. Yardımcılarından da gelen olmadı. Çok yoğun programları varmış. Ukrayna tarihinde ilk defa bir Türk, Türkiye adını duyuran bir organizasyon kuruyor, konsolos açılışa bile gelmiyor.

Çok üzücü ve incitici bir durum.

Açılış törenine yaklaşık 1500'den fazla insan katıldı. O gün bir kamyon ekmek, yaklaşık 700 kg et, 500 kişiye şeker, yağ ve pirinç dağıttık.

Büyük izdiham oldu. Ukraynalı yöneticiler kalabalığın içinden geçip açılışı yapamadılar. Açılışı en yaşlı iki bayan yaptı. 87 yaşında.

Blagotvariltilniy Fond İnan'ın ofisinin önü Türk ve Ukrayna bayrakları ile donatılmıştı. Ofisin içinde Atatürk portresi, Ukrayna Devlet Başkanı Sayın Petro Proşenko ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafları vardı.

Her masada Türk ve Ukrayna bayrakları yer alıyor, insanlar içeri girdiklerinde büyük hayranlıkla bunları Erdoğan mı gönderdi diye soruyordu...

Ukrayna Halkı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Hayran

Fond'un açılış töreninde Ukrayna Halkı'nın Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a aşırı derecede hayran olduğunu gördüm. Türkiye'de sıkı sıkıya eleştirilse bile Erdoğan'ın dış dünyada ciddi bir hayran kitlesi var.

Ahıskalı Her Aileye 250'şer kilo et dağıtıldı

 

 

Blagotvariltilniy Fond İnan açıldığı günden bugüne ortalama 15 bin insana taze et, makarna, ekmek, pirinç, şeker ve un dağıttı. Bölgedeki tüm Ahıska köylerindeki her aileye en az 250’şer kg’dan fazla taze et dağıtıldı.

Adakları Alternatif Tıp Uzmanı E.T Gönderdi

Dağıtılan tüm et, ekmek, pirinç, makarna ve şekerleri bize yönlendiren kişi E.T isimli Alternatif Tıp Uzmanı’ydı. E.T’nin başlattığı bu süreç Türkiye’nin Ukrayna’da tanınmasına vesile olmuştu. Ukrayna halkı Erdoğan et dağıtıyormuş diye birbirine söylemeye başlamıştı.

Fond Bizden Çıktı, President  Erdoğan'ın Fontu Oldu

 

Artık Fond bizim değildi. Kimse bizi dikkate almıyor, orada çalışan görevliler olarak görüyordu. Fond’un sahibi President Erdoğan. Erdoğan Ukrayna halkına yardım ediyor diye düşünüyorlardı. Ukrayna devleti yetkilileri de benzer düşünceye sahipti.

Adak kültürünü bilmedikleri için karşılıksız et dağıtılmasına şaşırıyorlardı. Biz de bu Türk ve Müslüman Kültürü, biz Müslümanlar sevinçlerimizde, üzüntülerimizde hayvan keser etlerini de fakirlere dağıtırız diyorduk.

Ukrayna Klisesi  İnsanlar İslam'a Sempati Duyuyor, Et Dağıtmayın

 

Bir ara Ukrayna Klisesi et dağıtımına karşı çıktı. Siz et dağıtmaya devam ederseniz, herkes Müslüman olacak, kimse Kliselere gelmeyecek dediler. Onları da ikna ettik. Daha doğrusu eşim onlara tek tek anlattı.

Fond'un veritabanında 8 bin insan yardım almak için kayıt oldu, başvurular devamlı kabul ediliyor.

Adak kesildiğinde kayıt sırasına göre “Orjinal Pasaport, Vergi Numarası” ile imza karşılığı emekli, engelli, yardıma muhtaç insanlara dağıtılılıyor.

İnsanlar bizi zengin sanıyor...

 

Biz zengin değiliz. Türk Milletinin gönlü zengin. Bizim tek yaptığımız Www.aciladak.com adlı siteden satın alınan adakların etlerini ihtiyaç sahiplerine dağıtıyoruz.

Adak kestiren insanlar da çok zengin değil. Onlar da bir koyun kestirmek için iki üç ay para biriktiriyor. Ondan sonra adağını kestiriyor.

Blagotvaritilniy Fond İnan dini ve siyasi bir gruba mı ait?


Blagotvariltilniy Fond İnan, İnan Ailesi tarafından kurulmuştur. Hiçbir şekilde, hiçbir dini ve siyasi kurum ve kuruluşla ilişkisi yoktur. Olamaz da...


Çeçen ve Ahıska / Meshetya Mafyası Haraç İstedi...


Adak kesip fakirlere dağıtmaya başlayınca Nikolaev'de yaşayan Çeçen İ... ve Ahıska Meshetya Türkü H....'nin liderliğindeki bir Mafya Grubu bizden 25 bin dolar haraç istedi.

Böyle bir paranın olmadığını ve dolayısıyla alamayacaklarını anlayınca bir plan yapıp zorla almayı denediler.

Ukrayna'yı terkedip gidin, telefonları ve müşterilerinizi de bize devredin bu işi biz yapacağız dediler.

Olay Nikolaev'de yaşayan Türk vatandaşları arasında duyulunca ortadan kayboldular.

Blagotvariltilniy Fond İnan'ın kurucusuna Yusuf İnan’a silahlı saldırı...


4 Şubat 2017 tarihinde Blagotvariltilniy Fond İnan'ın kurucusu iş yerinde Ahıska / Meshetya Türkü Reşit Züfarov ve oğlu Ravşan Züfarov tarafından sokulan bir kişi ve onun yardım ettiği beş (5) kişilik silahlı bir terörist grup tarafından darp edildi, eli ayağı bağlanıp, başına poşet geçirilerek öldürülmek istendi. Skoda marka araç ve üzerinde bulunan 4 bin dolar para gasp edildi. Arbede esnasında maskeli 5 kişiden biri olan ve daha önce Fond kurucusundan 25 bin dolar rüşvet isteyen Çeçen İ'nin maskesi açıldı. Polise verilen ifadede Çeçen İ.'nin adı verildi.

Gözaltına alınan Çeçen İ... sorgulama esnasında 25 bin dolar haraç istediğini, o parayı evine gelip alacağım dediğini itiraf etti. Buna rağmen serbest bırakıldı.


Arabana esrar eroin koyup seni hapse attıracağız


Çeçen İ... ve Ahıska / Meshetya Türkü H... zengin sandıkları Fond kurucusundan 25 bin dolar rüşveti almak için “arabana esrar, eroin koyarak seni bir günde hapse attırırız” diye tehdit ettiler...

Bu bilgiler Ukrayna Nikolaev Polisinde kayıtlı...

Ukrayna Polisi : Sağ kaldığına şükret

Ukrayna / Nikolaev Polisi olayı soruşturmaya hızlı başladı. Ancak iki gün sonra hız kesildi.

Soruşturmada bir adım ileri gidilemedi. Ukrayna Polisi olaya adı karışan Ahıska / Meshetya Türkü Reşit Züfarov ve oğlu Ravşan Züfarov hakkında bir işlem yapmadı.

Kimliği belirlenen Ukrayna Nikolaev’de galeri sahibi Ahıska Çetesi’nin elemanı sorgulanmadı bile.

Soruşturmayı yürüten Nikolaev Polisi “Siz sağ kaldığınıza şükredin, bu olayın üzerine gitmeyin” dedi.


Ukrayna polisi bizi İnterpol'e sordu!

 

Ukrayna'da ilginç olaylar zinciri hiç durmadan devam ediyor. 5 kişilik terörist grup Blagotvariltilniy Fond İnan'ın kurucusunu darp ediyor, aracını ve üzerindeki paraları gasp ederek kaçıyor. Ukrayna Polisi mağdurları, Ukrayna'da ticaret yapan, vergi ödeyen, vakıf kurucusu iş adamını İnterpole soruyor!

Bunlar dolandırıcı mı, sahtekar mı? Birilerine borç takıp Ukrayna'ya mı kaçtılar? Türkiye'de aranıyorlar mı?

Dikkatinizi çekerim. Terörist Grup ile ilgili bir araştırma ve soruşturma yok. İnterpole de yazılmıyor.

İlginç değil mi?

Bu durumu Ukrayna Cumhurbaşkanı Sayın Petro Proşenko'nın (Volodımır Zelenskıy) takdirine sunuyoruz...


Kara para suçlaması


Ukrayna'da güzel ve hayırlı iş yapmak çok zor. Herkes sanıyor ki, bunlar fakirlere et, ekmek dağıtıyorsa mutlaka çok paraları vardır. Halbuki biz kiralık bir evde yaşayan mütevazi bir aileyiz. Bindiğimiz araba 2003 model Skoda... Onu da borç alarak satın aldık.

Www.aciladak.com sitesi online satış sitesi. Privat Bank ile çalışıyor. Bir gün Privat Bank'tan aradılar siz “Kara Para” mı aklıyorsunuz dediler. Evrakları alıp gittik. İncelediler ve özür dilediler. Birileri Privat Bank'ı arayıp asılsız ihbar yapmış. Onlar da telaşa kapılarak araştırmadan böyle bir suçlama yaptılar.

Tabiki çok üzüldük.

Biz insanlara yardım etmeye çalışıyoruz. Ukrayna'da herkes engel olmaya çalışıyor...

Bu şekilde devam ederse bir gün pes edeceğiz...


LİQ – PAY bir açıyor, bir kapatıyor...


Benzer problem kredi kartı sistemi hizmeti veren Lig Pay şirketinde de yaşanıyor. Lig Pay de sistemi bir açıyor, bir kapatıyor. Onlar da kendilerine yapılan asılsız ihbarları değerlendirerek www.aciladak.com'un satış yapmasını engelliyor...

Bu site satış yapamazsa Ukrayna Halkı'na nasıl yardım yapacağız?

Her şey ortada. Evraklarımız, şirketimiz, tüm satışlar, dağıtılan yardımların kaydı mevcut.

Bir muhasebe sorumlumuz var. Ukrayna Vergi Dairesi'ne devamlı bilgi ve belge veriliyor.

Kime ne dağıtılmışsa hepsi tek tek pasaport numarası, vergi numarası, telefon numarası ve ıslak imza ile kayıtlı.

Ukrayna istihbaratı da takipte...


Ukrayna'da hayırlı ve iyi iş yapınca herkes altında bir şey arıyor. Ukrayna istihbaratı İZBEU da bizi ve çalışmalarımızı yakından takip ediyor.

Keşke o takibi teröristleri yakalama konusunda da gösterselerdi, adalet yerini bulacaktı. O olaydan sonra yardımlar azaldı. Çünkü bizim de hevesimiz yarıda kaldı.

Biraz kırıldık.


Ukraynalı ve Türk yetkililer geçmiş olsun bile demedi


Bir ilginç olay da 4 Şubat 2017 tarihindeki hain saldırı sonrasında Ukraynalı ve Türk yetkililerin telefonla dahi olsa “Geçmiş Olsun” dememeleri...

Ukrayna tarihinde ilk defa bir Türk ve Ukrayna vatandaşı aile tarafından bir yardım organize ediliyor. Tüm Ukrayna bu yardım organizasyonunu konuşuyor.

Ama hiçbir Ukraynalı ve Türk yetkili “Geçmiş Olsun” veya “çalışmalarınız çok güzel, tebrik ederiz” demiyor.

Üzücü ve incitici olan herkes bu çalışmaların altında bir bit yeniği arıyor...

Veya burada bir rant varsa onu nasıl kendi tarafımıza kullanırızın hesabını yapıyor...


Bunları ve süreci neden yazdık?


Fitne ve fesadın, dedikodunun önüne geçmek için. Gerçeklerin bilinmesi için. Tarihe not düşmek için.

Biraz da içimizi dökmek için...

Birileri okur ve “biz yanlış yapmışız” der mi, hiç sanmıyorum. Böyle bir beklentimiz de yok.

Ama insanlar bilsin ki, güzel ve hayırlı işlerin şeytanı bol oluyor...

Biz şeytandan kaçtıkça şeytanlar peşimizden geliyor...

Biz de bu yazıyla o şeytanları deşifre edip, projektörü onların üzerine tutttuk.

Hepsi bu...


Ahıska / Meshetya Türkleri alınmasın...


Bu arada Ahıska / Meshetya Türklerinin bu olaylarda adlarının geçmesinden dolayı alındıklarını duyuyorum. Türkiye'de bir söz var: “Yarası olan gocunur”.

Her Ahıskalı / Meshetya Türkü kötü diyemeyiz. “Bir kasa domatesin içindeki bir kaç çürük domates tüm kasayı çürütür” yine bir Türk Atasözüdür...

Ahıskalı / Meshetyalı kardeşler bu sözü de bilmesi gerekir...

Bir dost uyarısı:

Ahıska / Meshetya Türkleri içlerindeki çürük domatesleri ayıklamadıkları sürece çok daha kötü sonuçlarla karşılaşacaklardır.


Hiçbir Ahıska/ Meshetya Türkü geçmiş olsun demedi


4 Şubat 2017 tarihde silahlı teröristlerin saldırısına uğradım. Kendilerine sırtında et taşıyan adama hiçbiri telefonla dahi olsa “Geçmiş Olsun” demedi.

Peki neden?

Olayda Ahıska / Meshetya Türklerinin adı geçtiği için üzülmüş ve alınmışlar...


Teröristlerle işbirliği yaptıkları açık ve net ortada olan Ahıska / Meshetya Türkü aynı zamanda yaşadıkları köyün camisinin de imamı Reşit Züfarov ve oğlu Ravşan Züfarov'a “bu pis işe bulaşın, Türk iş adamını arkadan vurun” diye ben söylemedim.


Bir suçlu aranıyorsa Türk Milletinin Ahıska / Meshetya Türklerine bağışladığı kurban etlerini parayla satan K... adlı Kur'an Kursu yöneticisine, teröristlerle işbirliği yapan Ahıska / Meshetya Türkü Reşit Züfarov ve oğlu Ravşan Züfarov'a, Türk iş adamından 25 bin dolar rüşvet isteyen H... adlı mafya bozuntusuna bakmaları yeterlidir.


Tüm güncel olayları paylaşacağız


Bundan sonra Blagotvariltilniy Fond İnan ile ilgili olumlu ve olumsuz tüm olayları sizlerle paylaşacağız...

Fond İnan'ın  internet sitesine ulaşmak için TIKLAYINIZ...

Ve Hazin son...

Fond,  dükkan sahiplerinin Ahıska Çeteleri tarafından taciz edilmesi nedeniyle dört kez taşındı.

Türk bayrağı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın portreleri dört kez indirildi. Dört kez yeniden takıldı. En son da  Ahıska Çeteleri ile baş edemediğimiz için, Ukrayna Polisine rüşvet vermediğimiz için, Ahıska Çetesi'ne rüşvet vermediğimiz için, Odessa Başkonsolosluğu tüm ısrarlarımıza rağmen sahip çıkmadığı için kapatıldı.

Türk bayrakları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın portrelerini de  kaldırdığımız depoda fareler yedi.

Dahası var ama onları yazmayı yüreğim kaldırmıyor.

*

Ukrayna'da  iş adamları istisnasız olarak Ahıska Çetelerinin hedefidir. Ve bu güne kadar Ukrayna'da iş ve ticaret yapan tüm iş adamları, Ahıska Çeteleri tarafından darp edilmiş, malı gasp edilmiş, aracı çalınmış, Ukrayna'da kökleşmelerine izin verilmemiştir. 

Ahıska Çeteleri Ukrayna Polisi tarafından da korunduğu için hiçbir vaka adaletle sonuçlanmamıştır.

Odessa Başkonsolosluğu'nun bu konudaki yorumu; " Ahıska Çeteleri ve Polis birlikte hareket ediyor. Bizim elimizden bir şey gelmiyor."

Türkiye, Ahıskalılara  vatandaşlık, ev, aş ve iş veriyor. Ahıska Dernekleri  (DATÜB) Ahıska Çetelerini savunuyor, koruyor.

Türk iş adamlarına yapılan saldırılara müdahale etmiyor. 

Dışişleri Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı Ukrayna ve Rusya'daki Ahıska Çeteleriyle ilgili  detaylı bir araştırma yaparak önlem almazsa, Türk iş adamları ne Rusya'da, ne de Ukrayna'da tutunamayacaklar.

 

YUSUF İNAN / ŞEHİTLER ÖLMEZ

www.sehitlerolmez.com