On binlerce Suriyeli sınırlarımıza yürüyor!

AFP, Suriye hükümet güçlerinin İdlib bölgesinde cumartesi gününden itibaren ateşkes ilan edileceğini aktardı.

On binlerce Suriyeli sınırlarımıza yürüyor!


Suriye’de son günlerde Esad rejimi ile Rus ordusunun operasyonları sıklaşırken, evlerini terk eden on binlerce Suriyeli Türkiye sınırına dayandı. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde kalabalık bir grubun Türkiye sınırını geçmeye çalıştığı görülüyor.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde Suriye’den Türkiye’ye yeni bir göç dalgasının başladığı görülüyor. Söz konusu görüntülerde kalabalık bir Suriyeli grubun ab-El Hava'dan Türkiye'ye geçmeye çalışıyor.

Suriye’de Esad rejimi ve Rusya’nın İdlib’teki saldırıları sonrası yüz binlerce Suriyeli evlerini terk ederek Türkiye sınırına dayanıştı.

‘HAİN TÜRKİYE’ SLOGANLARIYLA GEÇMEYE ÇALIŞMIŞLAR!

Gazeteci Ali Örnek, "Türkiye’nin kendilerini korumamasından şikayetçi ÖSO mensupları ve destekçileri “Hain Türkiye” sloganlarıyla Bab el- Hava kapısından geçip Türkiye’nin Cilvegözü kapısına girmeye çalışmış. Bu arada Suriye tarafında dalgalanan bayrak El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir’uş Şam’ın" diye yazdı.

SURİYELİLER TÜRK ASKERLERİNE SALDIRDI

Bölgeden gelen haberlerde Türkiye sınırını geçmek isteyen Suriyelilerin Türk askerlerine saldırdığı belirtildi. Türk askerleri ise kalabalık grubu biber gazı ile dağıttı.

RUSYA’DAN TEK TARAFLI ATEŞKES AÇIKLAMASI

AFP, Suriye hükümet güçlerinin İdlib bölgesinde cumartesi gününden itibaren ateşkes ilan edileceğini aktardı.

Sputnik'in aktardığına göre Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi yapılan açıklamada, “İdlib’de durumu istikrara kavuşturmak için, Suriye hükümet güçleri tarafından tek taraflı olarak İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinde 31 Ağustos 2019 saat 06:00 itibariyle ateşkese gidilmesi konusunda anlaşmaya varılmıştır" ifadeleri yer aldı.

Kaynak Yeniçağ: On binlerce Suriyeli sınırlarımıza yürüyor!