‘Ötüken’den Kırım’a, Kırım’dan Anadolu’ya Var Olma Savaşı’

Oğuz Türkleri’nin Kırım’a yerleştirildiğini, Kazan Tatarları’nın da İdil Bulgarları, Kıpçaklar ...

‘Ötüken’den Kırım’a, Kırım’dan Anadolu’ya Var Olma Savaşı’

‘Ötüken’den Kırım’a, Kırım’dan Anadolu’ya Var Olma Savaşı’

‘KIRIM TÜRKLERİ’

RUSYA tarihi ele alınırken Kırım’ın her zaman ayrı bir yeri vardır. Zira Kırım, Rusya’nın Karadeniz’e attığı ilk adımdır. Sıcak denizlere ulaşmak için Çar Deli Petro’dan itibaren Rusların sıçrama tahtası olmuştur. Çariçe 2. Katerina zamanında Rusya’nın ilhak ettiği Kırım, aslında Ruslardan da eski bir tarihe sahip... Bu konuda Türkiye’de yapılmış pek az çalışma var. Kırım, 2014’te olaylı bir şekilde Rusya’ya katılmıştı ve tartışmalar Erdoğan-Putin arasında ‘inceden’ devam ediyor. 

Dedeleri Kırım göçmeni ve Eskişehir doğumlu olan ODTÜ Makine Bölümü mezunu Talay Giray; MKE-Kırıkkale, Tekfen, Tüpraş, STFA, ENKA ve Alarko gruplarında ve dünyanın birçok ülkesinde rafineri, petrol terminali, iskelesi, baraj, su tüneli ve metro inşaatlarında çalışmış. Emekli olduktan sonra 7 yıldan beri de kitabı üzerine yoğunlaşmış. Her cümlesi ‘bilgi’ dolu kitabının ikinci cildine başlarsa hiç şaşırmamak gerekiyor.

Talat Giray’ın ‘Kırım Türkleri: Ötüken’den Kırım’a, Kırım’dan Anadolu’ya Var Olma Savaşı’ adlı kitabı ‘akademik’ açığı da giderebilir.

Kastaş Yayınları’nın çıkardığı kitap, Kırım Türkleri’nin tarihini Göktürkler’den alarak Ortaçağ’daki görkemli zamanlarına, Rus çarlarıyla mücadeleye, oradan Stalin’in zulüm zamanlarına ve en son Putin’e kadar derinlemesine anlatıyor. Katliam ve sürgünlerle yok edilmeye çalışılan bir halkın bin yılı aşan köklü mazisini her ayrıntısına kadar anlatan Giray; 300’e yakın konu maddesi altında Kuzey Kafkas, Altın Orda, Kazan, Kıpçaklar, Balkanlar, Bolşevik devrimi, Rus yayılmacılığı, Osmanlı’nın Viyana, Çanakkale ve Sarıkamış savaşları konularında ‘akademik’ bilgiler veriyor.

Bu arada Rusya’nın doğudan batıya 10 bin, kuzeyden güneye 4 bin kilometre uzunluğunda olduğunu, Osmanlı’dan asker, memur ve tacir olarak getirilen Oğuz Türkleri’nin Kırım’a yerleştirildiğini, Kazan Tatarları’nın da İdil Bulgarları, Kıpçaklar ve Fin-Ugor unsurları taşıdığını öğreniyoruz.

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/yalcin-bayer/cezaevlerinden-ses-cikmiyor-41473229

YALÇIN BAYER / HÜRRİYET