‘Suriye ordusu Menbiç ve Kobani’ye girecek’ iddiası

“Suriye ordusu 48 saat içinde Kobani ve Menbic’e girecek”

‘Suriye ordusu Menbiç ve Kobani’ye girecek’ iddiası


Reuters haber ajansı, Lübnan merkezli ve Suriye hükümetine yakın çizgideki Al Mayadeen televizyonunun “Suriye ordusu 48 saat içinde Kobani ve Menbic’e girecek” dediğini aktardı. Suriye devlet ajansı Sana da, Suriye ordusunun kuzeye yöneldiğini öne sürdü.

 

Beşinci gününe giren Barış Pınarı Harekatı'nda sınır hattı boyunca çatışmalar devam ediyor.

BBC'de yer alan habere göre, Suriye devlet ajansı Sana, Suriye ordusunun “Suriye topraklarındaki Türk saldırganlığına karşı koymak için kuzeye yöneldiğini” yazdı.

Amerika’nın Sesi muhabiri Mahmut Bali de, Suriye askerlerinin Ruslarla beraber Menbic’in kuzeyindeki Sacur’a girdiğini bildirdi.

Reuters ajansı da, Lübnan merkezli ve Suriye hükümetine yakın çizgideki Al Mayadeen televizyonunun “Suriye ordusu 48 saat içinde Kobani ve Menbic’e girecek” dediğini aktarmıştı.

Bu iki bölge Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolünde bulunuyor ve Türkiye'nin açıkladığı güvenli bölge sınırları içerisinde kalıyor.

Ancak BBC Türkçe, Kobani’deki kaynakların, kendilerine Suriye ve Rus ordusunun kente gireceğine dair bir bilgi ulaşmadığını, bölgede durumun sakin olduğunu aktardığını bildirdi.

Kobani’de bin civarında ABD askeri bulunduğu tahmin ediliyor.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper de, Suriye Demokratik Güçleri’nin “Türkiye’nin saldırısına karşı koymak için” Suriye ve Rusya ile bir anlaşma yapmak girişimlerinde bulunduğunu açıklamıştı. Esper, SDG'nin Suriye ve Esad’la bir anlaşmaya varmasının beklendiğini söylemişti.

 

Cumhuriyet