Trump'a azil soruşturmasının en kritik ismi ifade verdi: Herkes biliyordu, sır değildi

ABD yönetimindeki herkesin bildiğini söyledi.

Trump'a azil soruşturmasının en kritik ismi ifade verdi: Herkes biliyordu, sır değildi


ABD Başkanı Donald Trump hakkında başlatılan azil soruşturmasında kritik bir isim olan ABD'nin Avrupa Birliği Büyükelçisi Gordon Sondland ifade verdi. Sondland'ın Trump'ın Ukrayna'ya muhtemel rakibi Joe Biden ve oğluyla ilgili soruşturma açılması konusunda baskı yaptığını ABD yönetimindeki herkesin bildiğini söyledi. Sondland, “Herkes biliyordu. Sır değildi” dedi.

DUVAR  ABD Başkanı Donald Trump hakkında Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu’nda yürütülen soruşturmanın kamuya açık oturumlarında, söyleyecekleri merakla beklenen isim, ABD’nin Avrupa Birliği Büyükelçisi Gordon Sondland ifade verdi. Sondland, Trump’ın Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy’le telefon görüşmesinde kendi seçim kampanyası çıkarı doğrultusunda rakibinin soruşturulmasını talep ettiği ve bunu Ukrayna’ya yapılması planlanan 400 milyon dolarlık askeri yardıma bağladığı iddialarının en kilit isimlerinden biri olarak görülüyor.

‘KİŞİSEL AVUKATIYLA ÇALIŞMAK İSTEMEDİK AMA BAŞKAN TALİMAT VERDİ’

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre Gordon Sondland, Donald Trump’ın talimatı üzerine Ukrayna konusunda Trump’ın avukatı Rudy Giuliani’yle birlikte çalıştığını söyledi. Sondland, kendisi ve diğer çalışma arkadaşlarının, Trump’ın kişisel avukatını Ukrayna’yla diplomasi çabalarına dahil etmek istemediklerini ancak bunu yapmaları için Trump’tan talimat aldıklarını belirtti.

Her ne kadar bu talimattan hoşlanmasalar da o anda bunun uygunsuz olduğunu düşünmediklerini ifade eden Sondland, kendisi ve diğer yetkililerin “kaçak diplomasi yürüttükleri” yönündeki suçlamaların kesinlikle yanlış olduğunu savundu.

Sondland, Giuliani’nin Ukrayna’yla “pazarlık yapmak” için uğraştığını ve kendisinin de buna uymaktan başka seçeneği bulunmadığını çünkü Trump’ın bunu istediğini anlattı. Sondland, “Sayın Giuliani ABD Başkanı’nın taleplerini ifade ediyordu ve bu soruşturmaların başkan için önemli olduğunu biliyorduk” diye konuştu.

‘SORUŞTURMA KONUSUNUN GÜNDEME GELDİĞİNDEN KUŞKUM YOK’

Gordon Sondland, “Bu komisyonun üyelerinin bu karmaşık meseleleri tek bir soruda çerçevelendirmek istediğini biliyorum: Bir koz kullanıldı mı? Daha önce de ifade ettiğim gibi, yanıt ‘Evet'” ifadesini kullandı.

Sondland, Trump’ın Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski’den siyasi rakibi Joe Biden’ı soruşturmasını istediği telefon görüşmesinden bir gün sonra Kiev’de Trump’la görüştüğünü de doğruladı.

Büyükelçi Sondland, Trump arasında 26 Temmuz tarihli telefon görüşmesinde soruşturma konusunun gündeme geldiğinden kuşku olmadığını ancak o anda bu görüşmenin kendisine çok ciddi gelmediğini ifade etti.

‘GİULİANİ, SORUŞTURMA TALEBİNİ AÇIK ORTAMDA DİLE GETİRDİ’

Sondland, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo dahil Trump yönetiminin üst düzey üyelerini Trump’ın soruşturma konusunda Ukrayna’ya baskısıyla ilgili bilgilendirdiğini belirtti. Sondland, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’e, Ukrayna’ya yönelik Amerikan askeri yardımlarının soruşturma taleplerine “bağlanmasından” endişe duyduğunu bizzat ilettiğini de söyledi.

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu’ndaki oturumun açış konuşmasında Sondland, Ukrayna konusunda “al-ver” ilişkisinin olduğunun Trump yönetimi içinde iyice bilindiğini belirtti.

Gordon Sondland, Trump’ın kişisel avukatı Rudy Giuliani’nin, Trump’ın Ukrayna’dan Beyaz Saray’da Zelenski’yle ikili zirve yapılmasının bir ön koşulu olarak 2016 ABD başkanlık seçimlerine Ukrayna’dan müdahale iddiaları ve Biden’ın oğlu Hunter Biden’in bir dönem yönetim kurulunda görev yaptığı Burisma’yla ilgili soruşturmalar başlatılması hakkında kamuoyuna duyuru yapmasını açık ortamda dile getirdiğini kaydetti.

Sondland, meseleyi ayrıntılarıyla dışişleri ve enerji bakanlıklarının mensupları ve Beyaz Saray çalışanlarına aktardığını, bunlar arasında Pompeo ve Beyaz Saray Genel Sekreteri Mick Mulvaney’nin de olduğunu belirtti. Herkesin “Trump’ın arzularını ve taleplerini” anladığını ifade eden Sondland, “Herkes biliyordu. Sır değildi” dedi.

 

DUVAR