Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret mi etti?

Ukrayna, Avrupa ile entegre olursa, Rusya’nın bölgedeki liderliği sona erer.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret mi etti?

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin Türkiye’ye geldiği gün Rus Haber Ajansı Sputnik, Zelenskiy’nin komedyenlik yaptığı günlerde Türkiye’yi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirdiği bir şovunu yayınladı.

Bu görüntüler, Türkiye’de zamanlaması manidar denilen bir dönemde tam da Zelenskiy ile Erdoğan görüşme halinde iken gündeme verildi.

Sputnik’in haberi ile Zelenskiy’nin şovda kullandığı sözler sosyal medyada da gündem oldu.

Rusya, Ukrayna’nın Türkiye ile yakınlaşmasını hem istiyor, hem de istemiyor.

İstiyor, Ukrayna Avrupa’ya tam entegre olup da Rusya’ya tekme atmasın diye.

İstemiyor, Türkiye, Ukrayna ile ilişkileri ilerletirse, Türklerin bu yürüyüşü tüm SSCB ülkelerine uzanır diye düşünüyor.

Bölgedeki olayların özeti budur.

 

 

Söz Putin’e gelmişken bir iki kelam etmek gerekir. Putin, sıradan bir Devlet Başkanı değildir. O, eski SSCB ülkelerinin de gölge lideri ve devlet başkanıdır. Eski SSCB ülkelerinde Putin’e rağmen kuş uçamaz.

Putin istese, Ukrayna’yı bir günde karıştırır.

Putin’in amacı, Ukrayna’yı işgal etmek, karıştırmak değil. Putin, Ukrayna’nın verimli topraklarını Avrupa devletlerinin sömürmesini engellemek, Ukrayna’nın Avrupa ile tamamen entegre olarak bloktan çıkmasının önüne geçmek istiyor.

Ukrayna, Avrupa ile entegre olursa, Rusya’nın bölgedeki liderliği sarsılır. Ukrayna’yı başka ülkeler takip eder.

O nedenle, Putin Ukrayna’yı ara ara Türkiye’ye doğru itekliyor.

Ukrayna sıkıştıkça, Erdoğan’ın kapısını çalarak sorunları Türkiye üzerinden çözüyor.

Ukrayna, Kırım Tatarları konusunda da sık sık Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yardım istiyor. Erdoğan, Putin’e söylüyor, tutuklu Tatar Türkleri serbest bırakılıyor.

Ukrayna Kilisesi’nin Fener Rum Patrikhanesi’ne bağlanması da Putin’in derin siyasetinin bir sonucudur.

Putin, şimdilik Türkiye’yi Avrupa ülkelerine nazaran daha az tehlikeli buluyor. Zaten Türkiye ve Türk iş adamları Ukrayna’da ticari ve sosyal anlamda kökleşemiyor. Türk iş adamları Rusya, Ukrayna ve diğer SSCB ülkelerinde kalıcı yatırım yapamıyor. O coğrafyada yapılan yatırımlar suya yazı yazmak gibi.

Kalıcı olamıyor.

"Ahıska çeteleri" benzerlerinin kendi başlarına, eski SSCB ülkelerinde, sadece Türk iş adamlarını hedef alan eylemlerde bulunması, darp etmesi, malını ve parasını gasp etmesi veya öldürmesi mümkün değildir.

Birileri bu çetelere yol vermese, korumasa, Türk iş adamları eski SSCB ülkelerinde kalıcı olurdu.

Ukrayna’da beş yıldan fazla kaldım. Ukrayna’yı bir gazeteci gözüyle gözlemledim. Çeşitli deneyimler edindim. 

Bu ön bilgiden sonra Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin bir yıl önceki Kvartal 95 adlı şovunda, Türkler ve Başkan Erdoğan ile ilgili eleştirilerine gelelim.

Rus ve Ukrayna televizyonlarında en fazla izlenen programlar Vladimir Zelenskiy’nin Kvartal 95 benzeri şov programlarıdır. Bu programlar ülke genelinde canlı olarak da turneye çıkar. En düşük bilet fiyatı 50 dolardır. Türk iş adamı arkadaşların bir çoğu eşleriyle birlikte Vladimir Zelenskiy’nin şovuna 150 -200 dolar ödeyerek gitmişlerdir.

Uzun zamandır Türkiye’de yaşamıyorum. Cem Yılmaz gösterilerinin bu kadar pahalı olduğunu sanmam.

Vladimir Zelenskiy’nin gösteri yapacağı salonda yer bulmak kolay değildir. O nedenle Zelenskiy’i izlemek için 500 dolar ödeyenler de vardır.

Ukrayna’da bu tür şovlarda genel olarak keskin, ince, siyasi espriler yapılır. Türkiye Mahallesi adlı şov da gerçekten ‘ağır siyasi espri’ içeriyor. Zelenskiy kendi şovunu değerlendirirken “ostri” kelimesini kullanıyor. Ostri, keskin demek. Çok keskin bıçak gibi düşünebilirsiniz.

Gazete Duvar’ın Sputnik’ten alarak yayınladığı Kvartal 95 — Türkiye Mahallesi şovunu ben de izledim. Rusça bilmeyenler pek bir şey anlamazlar ama Zelenskiy bu şovda Türkiye’yi ve Türk Halkını nasıl gördüklerini yansıtıyor.

Her gördüğümüz Rus ve Ukraynalı kıza “Nataşa” dediğimizi, aşağıladığımızı, hafif kadın muamelesi yaptığımızı ve tüm bunları yaparken “Nataşa” görünce ağzımızın suyunun aktığını, gazetelere bu tür haberleri bastığımızı ve tüm bunları yapanların Müslüman olduklarına vurgu yapılarak, hicvediliyor.

Yalan diyen var mı?

Yok.

Çünkü doğru. 

Hatalı olan biziz.

Bizim uzun havalarımızı, Türkülerimizi hicvediyorlar.

Normal.

Bizim müziğimizi, Türkülerimizi sevmemeleri gayet doğal.

Onlar boş zamanlarında votka içiyor, biz de çay içiyoruz.

Bu da normal.

Tek sorun var.

O da, Türkiye’nin bir saatlik mesafedeki Ukrayna’da bile doğru olarak bilinmediği gerçeğidir.

Hanım bir gün bana dedi ki, senin kılıcın, kaman var mı?

Çok şaşırdım.

Hayırdır neden sordun ki dedim.

Muhteşem Yüzyıl’da izlemiş. Türkiye’de herkesin bir kılıcı, kaması olduğunu sanmış.

Ukrayna’da bir yaş günü davetine gitmiştik. Genç bir kız Türkiye’de insanlar deve ile mi seyahat ediyor diye sordu.

Önce şaka yapıyor sandım. Üniversite mezunu genç kız Türkiye’de insanların deve üzerinde seyahat ettiğini düşünüyor.

 

 

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’nin şovundaki manzaraya bakın. Ukrayna’nın en kaliteli şov programında Türkiye’de insanların fes kullandığı sanılıyor. Turizm kentlerindeki görüntülere dikkat ediniz. Türkiye için yanlış imaj oluşturuyor.

Gösteride Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı sürecine eleştiri getiriliyor. En yalın ifadesiyle Türkiye’nin dışarıdan nasıl göründüğünü bize gösteriyorlar.

Bize iyilik yapıyorlar.

İmajımızı derhal düzeltmemiz gerekiyor.

Türk dizileri tüm dünyada izlenme rekoru kırıyor diye övünürken, Türkiye için yanlış imajlar ürettiğini de unutmamak gerekir.

Bizim Ukrayna’ya ve Ukrayna halkına nasıl baktığımızda çok önemli.

 

 

 

Türk Medyası, Ukrayna’yı aşne fişne ülkesi gibi gösteriyor. Ukrayna kızları da sokaklara çıkıp Ukrayna genelev değil, Türkler Ukrayna’dan defolun pankartları ile yürüyor.

Biz hep ön yargılarımızdan, cehaletimizden kaybediyoruz.

 

Ukrayna medyası bu haberi günlerce yayınladı. Türk denilince nasıl bir algı var lütfen dikkat edelim. Ukraynalılar Türklere kiralık ev vermekten çekiniyor. Bu şartlarda siz Ukraynalı olsanız ne yapardınız?

 

Ukrayna’ya Türk iş adamları vizesiz gidip gelebilmeli. Eğitimli iş sahibi insanlar vizesiz gidip gelmeli.

Ukrayna’yı Türkiye’nin hangi tabakası ziyaret ediyorsa, Ukrayna halkı da Türkiye’yi o şekilde tanıyor.

 

YUSUF İNAN

www.sehitlerolmez.com