Zaharova: Rus-Türk mutabakatı ABD'yi kızdırıyor

‘KISITLAMA KARARINI RAĞMEN BEYAZ MİĞFERLER LİDERİ SENATODA KONUK EDİLDİ’

Zaharova: Rus-Türk mutabakatı ABD'yi kızdırıyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rusya ve Türkiye arasında Suriye'nin İdlib bölgesindeki çatışmalarla ilgili mutabakatının "ABD'yi kızdırdığını" belirtti. 

DUVAR – Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, haftalık basın toplantısında ABD’li siyasetçilerin Suriye’de faaliyet yürüten ve kendini yardım kuruluşu olarak tanımlayan Beyaz Miğferler’in temsilcileriyle yaptığı görüşmelere değindi.

‘KISITLAMA KARARINI RAĞMEN BEYAZ MİĞFERLER LİDERİ SENATODA KONUK EDİLDİ’

Sputnik’in haberine göre, ABD’li yetkililerin El Kaide bağlantılı olduğu iddia edilen Beyaz Miğferler’in temsilcileriyle yaptığı görüşmelerin bölgede “provokasyon ve provokatif eylemler gibi ciddi sorunları beraberinde getirdiğini” söyleyen Zaharova, “17 Mart’ta korona virüsü salgını nedeniyle getirilen yabancılarla görüşme kısıtlamalarına rağmen ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Stephen Biegun, Beyaz Miğferler’in lideriyle görüştü. 11 Mart’ta örgütün lideri ABD Senatosu’nda konuk edildi. 3 Mart’ta da ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi ile ABD’nin BM Daimi Temsilcisi, Türkiye-Suriye sınırında bu örgütün temsilcileriyle bir araya geldi” dedi.

‘SÜRECİ BALTALAMAK İÇİN HER TÜRLÜ BAHANEYİ KULLANMAYA HAZIRLAR’

ABD’nin İdlib’deki gelişmeler nedeniyle “Rusya karşıtı yeni enformasyon kampanyası yürüttüğünü” savunan Zaharova, Beyaz Miğferler’le yapılan görüşmelerin bu kampanya sırasında yapıldığını ifade etti.

“Kendilerini yalnızca insani örgüt olarak konumlandıran Beyaz Miğferler’in İdlib’deki fiili durumu çarpıtmaya yönelik Batılı enformasyon manipülasyonlarının merkezinde yer alması elbette çok dikkat çekici” diyen Zaharova, “Rus-Türk mutabakatının gerçekleşme olasılığının, İdlib gerilimi azaltma bölgesiyle ilgili düşüncenin bizzat kendisinin ABD’yi kızdırdığı izlenimi oluşuyor. ABD o kadar kızıyor ki, Rusya karşıtı histeriyi körüklemek ve Suriye’deki siyasi çözüm sürecini baltalamak için her türlü bahaneyi kullanmaya hazır” şeklinde konuştu.

 

DUVAR